seohost
pytanie zadane 22 grudnia 2016 w Kuchnia przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 22 grudnia 2016 przez użytkownika

Święta i różne uroczystości to czas kiedy wszystko musi wyglądać idealnie. Natomiast każde spotkanie wiąże się z jedzeniem, toteż warto zadbać o stół i jego dekorowanie. Wbrew pozorom nie musimy bogato zdobić stołu, gdyż sama zastawa dobrze ustawiona będzie sprawiała wrażenie elegancji. Tak więc ważne jest zapamiętanie kilku ważnych elementów przy nakrywaniu do stołu. 

Talerz płaski, na którym podawać będziemy główne danie, należy ustawić ok. 2 cm od brzegu stołu, na nim ustawiamy talerz głęboki do zupy. Sztućce układa się w takiej kolejność w jakiej będzie się ich używało i zaczyna się od zewnętrznej strony. Oczywiście sztućce, które będziemy przez cały posiłek trzymać w prawej ręce, układamy po prawej stronie, a te, których będziemy używać lewą ręką po lewej. 

I tak z prawej strony układamy najpierw łyżkę do zupy, jeśli będziemy serwować zupę. Potem po tej samej stronie kładziemy nóż lub noże jeśli podajemy więcej dań, które trzeba jeść przy użyciu noża. Po lewej stronie zaś kładziemy widelec lub widelce. Jeśli będziemy podawać desery np. ciasta, to sztućce te kładziemy nad talerzem. 

dekoracja stołu

Jeśli będziemy serwować pieczywo to stawiamy je na oddzielnym talerzyku u góry po lewej stronie głównego talerza. Po prawej górnej stronie natomiast układamy szklankę do wody (tuż nad talerzem), a od prawej strony szklanki możemy postawić kieliszek do białego wina, za nim do czerwonego (jeśli będziemy je podawać). Zawsze kieliszek do białego wina jest pierwszy od talerza. Centralnie nad talerzem stawia się kieliszki do szampana. 

...