1 odpowiedź

odpowiedź 20 grudnia 2016 przez użytkownika

Dziś wrócę do tematu muzeów, których na moim blogu trochę się już nagromadziło, a dodam tylko, że na pewno będzie ich więcej. Ostatni mój artykuł poświęcony był miastu Kołobrzeg, zresztą jak i kilka poprzednich. Ten dzisiejszy również będzie dotyczył Kołobrzegu, poznamy go od strony historycznej zwiedzając Muzeum Historii Miasta Kołobrzeg.


Muzeum znajduje się w centrum miasta i łatwo do niego trafić. Nawet my, jako że byliśmy tu pierwszy raz, trafiliśmy tam bez problemu, bez błądzenia. Muzeum mieści się w dawnym XIX - wiecznym Pałacu Braunschweigów przy ulicy Armii Krajowej 13. Spośród innych budynków wyróżnia go kolor, ciepły delikatny róż lub może lilowo - purpurowy.

We wnętrzu owego budynku znajdziemy kilka sal ze stałymi ekspozycjami, które poświęcone zostały wspomnianej już historii oraz narzędziom mierniczym. Zwiedzanie rozpoczynamy oczywiście zakupieniem biletu za około 10 zł. Prócz wspomnianych wcześniej wystaw stałych są także organizowane wystawy czasowe. Jedną z takich wystaw mieliśmy okazję oglądać. Dotyczyła ona ekspozycji przyrządów nawigacyjnych używanych na statkach, okrętach. Na tej wystawie mogliśmy zapoznać się z wieloma przedmiotami, które były interaktywne, dzięki czemu ciekawiły jeszcze bardziej.

wystawa w muzeum w kołobrzegu

muzeum kołobrzeg

Laska Jakuba

Laska Jakuba - jeden z kolekcjonerskich eksponatów na wystawie, za pomocą której można było sprawdzić równoleżnik.

Kolejna z wystaw, tym razem już stała dotyczyła zbiorów metrologicznych. Nie mylić z meteorologicznymi!!! Zbiory metrologiczne, czyli eksponaty dotyczące pomiaru, m.in. wagi: szalkowe, sprężynowe, przesuwnikowe, dziesiętne; akcesoria do wag: odważniki, korce, pojemniki; a także miary warsztatowe: zegarmistrzowskie, szewskie, drukarskie i geodezyjne.

ciężarki i odważniki
misy do masła

foremki do masła
Jednak jak nie trudno się domyślić, na najwięcej uwagi zasługuje kolejna i zarazem ostatnia już wystawa. Jest to oczywiście wystawa stała dotycząca dziejów miasta Kołobrzeg. Znajduje się on w podziemiach Muzeum. Perfekcyjnie przygotowane wystawy przedmiotów, zdjęcia, eksponaty idealnie oddają klimat tego miejsca i przybliżają nam dzieje tego miasta w dawnych czasach. Znajdziemy tu zabytki archeologiczne, zdobnicze oraz malarskie. Tu możemy zapoznać się ze stylem życia dawnych kołobrzeżanin. Na koniec wycieczki po Muzeum Historii Miasta Kołobrzeg mamy okazję jeszcze obejrzeć krótki, bo trwający zaledwie 15 minut film. Pokazane są na nim największe i najważniejsze zabytki miasta pochodzące z przełomu XIX i XX wieku.

plakat dzieje kołobrzegu

...