1 odpowiedź

odpowiedź 20 grudnia 2016 przez użytkownika

Nad Wisłą w województwie kujawsko - pomorskim leży piękne miasto. Niegdyś rozsławione przez jednego z najbardziej znanych astronomów - Mikołaja Kopernika. A jak o Koperniku mowa, to już chyba każdy wie co to za piękne miasto. To oczywiście Toruń. Lecz nie tylko o samym mieście wspomnę, ale także o atrakcji, z którą ów Toruń jest najbardziej kojarzony. Ale po kolei.

Toruń to drugie pod względem wielkości miasto w województwie kujawsko - pomorskim. Jest bogaty kulturowo, bardzo rozwinięty gospodarczo i naukowo. To właśnie tu znajduje się jeden z najstarszych uniwersytetów, noszących również imię wielkiego astronoma - Uniwersytet Mikołaja Kopernika. Prócz tego znajduje się tu wiele innych ważnych siedzib i instytucji, nie tylko związanych z nauką. Pod względem turystycznym miasto jest bardzo atrakcyjne. Jego bogata oferta kulturalna i nie tylko, zachęca do odwiedzania turystów z najdalszych zakątków świata. Przybysze z daleka będą mogli zobaczyć najciekawsze zabytki, skosztują lokalnych potraw, którym nie sposób się oprzeć, a wieczorem po wyczerpującym dniu znajdą idealny nocleg dla siebie, który oferują hotele w Toruniu z widokiem na przepiękną architekturę i krajobraz w dogodnej cenie.

Jak wspomniałam na początku artykułu nie będzie dziś mowy o samym mieście, ale bardzo chciałabym przedstawić i przybliżyć działanie jednej z wielu ciekawych atrakcji Torunia. Wybrałam to miejsce, ponieważ łączy się ono poniekąd z historią tegoż miasta, a mowa tu o toruńskich piernikach. Wszyscy wiemy, że być w Toruniu i nie skosztować piernika, z którego Toruń słynie, to grzech. Dlatego też każdy z Was będąc tu powinien kupić piernik i go zjeść, a dla tych którzy chcieliby bliżej poznać jego historię zapraszam do Żywego Muzeum Piernika.

Żywe Muzeum Piernika w Toruniu to wspaniałe miejsce, by poczuć klimat panujący w tym mieście sprzed ponad 500 lat i poznać historię Torunia oraz wypiekania pierników. Już wchodząc do tego miejsca, mamy poczucie jakbyśmy cofnęli się w czasie, znaleźli w innej epoce. Dodatkowo pracownicy Muzeum są świetnie przygotowani na przyjęcie gości, nie tylko pod względem znajomości receptur, ale również wizualnie. Pozwalają nam na chwilę zapomnieć o teraźniejszości, o kłopotach i o tym, ile to jeszcze spraw dziś mamy do załatwienia. Tu czas jakby się zatrzymał...

wałki do ciasta i ciasto piernikowe

Miejsce przygotowane do tworzenia własnego piernika. Każdy dostaje kawałek ciasta, które wcześniej wyrabiał i za pomocą narzędzi wykonuje swój niepowtarzalny piernik z Torunia.

pamiątki jakie można kupić w muzuem piernika

Sklepik z pamiątkami znajdujący się w Muzeum. Jak widać można tu kupić nie tylko pierniczki, ale także pamiątki związane z Toruniem.

Być może ktoś z Was zapyta dlaczego to Żywe Muzeum, a nie po prostu Muzeum. Otóż chodzi o to, że tu właśnie prowadzone są spotkania, lekcje, warsztaty polegające na zmysłowym, estetyczny i duchowym poznawaniu historii piernika i miasta Torunia. Spotkanie takie zaczyna się od krótkiej charakterystyki miejsca i historii, po czym zaczynamy samodzielnie (no może z niewielką pomocą) wytwarzać swoje pierniki. Jest to niesamowita przygoda zarówno dla najmłodszych dzieci, z którymi można się wybrać również w większej grupie, jak i dla całkiem dorosłych już osób. Dodawanie wszystkich składników do wielkiej misy, poznawanie przypraw, wyrabianie ciasta, a następnie tworzenie swojego własnego kształtu i wyglądu piernika, daje poczucie spełnienia. Potem już tylko chwila w piecu i oto nasz pierniczek gotowy. Zapewniam, że to wspaniała zabawa, a przy okazji wynosimy nasz piernik jako niespotykaną i unikalną pamiątkę z tego miejsca. W wolnym czasie (np. w czasie pieczenia się pierników) możemy zakupić inne pamiątki związane z Muzeum lub z Toruniem. Kto jeszcze tu nie był - gorąco zachęcam do zwiedzenia Żywego Muzeum Piernika i miasta Torunia.

...