pytanie zadane 19 grudnia 2016 w Informatyka przez użytkownika Gość
Mam problem z myszką komputerową, słabo coś mi działa i umyka. Mam jeszcze ten stary typ myszy z kulką na samym dole i słyszałem że takie można przeczyścić i bedzie ok. Tylko wie ktoś jak to zrobić, żeby jej nie uszkodzić?

1 odpowiedź

odpowiedź 19 grudnia 2016 przez użytkownika

Rzeczywiście w starszych myszach mechanicznych tzw. kulkowych, często zdarza się zbieranie zanieczyszczeń w środku na rolkach.

Ale spokojnie, można je w prosty sposób oczyścić w domu i to bez rozkręcania całej myszki.

Odwróć mysz, od dołu wokół wystającej kulki znajduje się pokrywka przytrzymująca. Musisz ją odkręcić naciskając na nią i przekręcając w prawo, tak ja na zdjęciu poniżej :

odkręcanie myszki kulkowej

Następnie przy użyciu np. śrubokręta, należy usunąć zabrudzenia na dwóch rolkach, które są napędzane przez gumową kulkę.

czyszczenie myszki mechanicznej kulkowej

Jak widać na powyższym przykładzie po środku wałeczków, często w tych miejscach zbiera się brud. Należy go delikatnie wyczyścić, tak aby plastikowe wałki, były zupełnie czyste.

Po tej operacji, zamykasz z powrotem kulkę w myszce i sprawdzasz, czy pomogło. A powinno pomóc, jeśli przyczyną wadliwego działania myszy było jej zabrudzenie.
 


Czyszczenie myszy optycznej

Obecnie w myszach komputerowych używa się mechanizmu optycznego lub laserowego. Dzięki użytej technologi nie ma za bardzo co czyścić, bo konstrukcja jest bardzo prosta i niepodatna na zabrudzenia.

Mysz posiada diodę elektroluminescencyjną, która rzuca światło na powierzchnię pod myszką. Jedynie co, to ta dioda może ulec zabrudzeniu lub zakurzeniu.

Tak to wygląda:

dioda w myszy optycznej

Jeśli dioda się zabrudzi wystarczy wyczyścić te szklane oczko miękką suchą lub lekko wilgotną chusteczką.

komentarz 17 lutego 2020 przez użytkownika Gość
Dzieki mimo że porada dotyczy starodawnej myszki, to ja ostatnio według niej czyscilem mysz w kompie dziadka bo ma jeszcze takiego starego peceta.no i teraz chodzi jak nowa.tylko jeszcze kulkę wykąpałem w wodzie z mydłem i wyszorowalem z brudu.
komentarz 7 marca 2021 przez użytkownika Gość
Przy tych optycznych czy laserowych na szczęście nie ma za wiele do czyszczenia i nie brudzą się tak jak te kulkowe. Tam mimo wolno kulka zbierała wszelkie brudy. Chociaż miło wspominam te kulkowe, początki komputerów
...