pytanie zadane 19 grudnia 2016 w Turystyka przez użytkownika

geodium toruń

1 odpowiedź

odpowiedź 19 grudnia 2016 przez użytkownika

Geodium, tak jak Orbitarium jest częścią CPK, czyli Centrum Popularyzacji Kosmosu. To miejsce w Toruniu przyciąga wielu turystów ciekawych świata, kosmosu i życia na Ziemi oraz innych planetach Układu Słonecznego. Wszyscy zainteresowani mogą odwiedzać to miejsce prawie codziennie, ale dokładniejsze informacje znajdziecie na stronie toruńskiego Planetarium. Jeśli chodzi o cennik to pojedyncze wejście do Geodium to koszt około 9,00 zł.

Geodium mieści się w oddzielnym budynku, znajdującym się po prawej stronie od Planetarium. Schodzi się do niego po schodkach, a więc można pomyśleć, że jest położone nieco pod ziemią. Tu również, tak jak w przypadku Orbitarium, znajduje się wiele interaktywnych stanowisk, a cała wystawa poświęcona jest Ziemi jako planecie. I już na wejściu, pierwszą rzeczą jaką dostrzeżemy, jest wielki model planety Ziemia.

model plaznety ziemia

Model planety Ziemia, mający średnicę 2,15 m. Model ten jest podświetlany oraz obraca się, dzięki czemu możemy dowiedzieć się dlaczego mamy cztery pory roku i czemu po dniu następuje noc.

Podobnie jak w przypadku sondy Cassini i tu model Ziemi jest wyposażony w pulpity z licznymi guziczkami, które można naciskać i dowiadywać się wielu ciekawych rzeczy, jak np. tego w jakim czasie pokonamy odległość z miejsca A do miejsca B wybranym rodzajem pojazdu.

Prócz wielkiego modelu Ziemi, wszystkie pozostałe miejsca Geodium wyposażone są w inne, interaktywne stanowiska. Ale prócz nich są także dwa miejsca zupełnie pozbawione interaktywności, a mianowicie kolekcja skał oraz minerałów. Przechodząc kolejno z jednego miejsca w drugie możemy obserwować jak zmieniała się nasza planeta na przestrzeni dziejów geologicznych. Możemy dowolnie korzystać ze wszystkich elementów np.

model wulkanu

kry

makieta cywilizacji człowieka

Zwiedzanie sali Geodium trwa 40 minut. Nie wiem jak dla Was (osób, które odwiedziły to miejsce), ale mi chyba bardziej podobało się właśnie tu. Mniej ludzi i jakoś mi bliżej do poznawania Ziemi. Stanowiska są bardzo dokładnie opisane, dzięki temu wiemy co robić. Prócz tych czterech głównych miejsc, znajduje się jeszcze cała masa mniejszych, jak np.: trzęsienie ziemi, atmosfera, ruchy płyt litosferycznych, lepkość cieczy, powstawanie cyklonu, tworzenie wydm czy działanie krążka Newtona. Poza tym możemy bliżej zapoznać się z:

wiatrakwmuzuem

Odnawialnymi źródłami energii.

efekt coriolisa

...