pytanie zadane 19 grudnia 2016 w Turystyka przez użytkownika

park w inowrocławiu

1 odpowiedź

odpowiedź 19 grudnia 2016 przez użytkownika

Bardzo lubię podróżować po Polsce, co zresztą widać po wpisach na moim blogu. A szczególnie po małych miejscowościach, bo jak wiadomo w dużych miastach zawsze jest co zwiedzić, a w małych trzeba czasami takich miejsc szukać. Oczywiście są tam i takie atrakcje, z których miasto słynie i które trzeba zobaczyć, ale przeważnie jest to jedno takie miejsce.

Jedną z takich miejscowości jest Inowrocław. Jest to tzw. miasto na soli, gdyż właśnie tu znajdują się złoża solanki, z których to miasto słynie, a najbardziej rozpoznawalną częścią Inowrocławia są oczywiście tężnie. W połączeniu z Parkiem Solankowym tworzą one drugie co do wielkości uzdrowisko tego typu w Polsce. Na pierwszym miejscu jest Ciechocinek. Mam w zanadrzu dokładne opisy tężni oraz parku, ale zanim o tym, to postanowiłam najpierw napisać parę słów o samym mieście.

legenda inowrocławia spisana na murze

inowrocławska legenda

Inowrocław leży w województwie kujawsko-pomorskim nad rzeką Noteć. Dzięki dogodnemu położeniu na tzw. wysadzie solnym, miasto to znane było już w II wieku n.e., zaś w roku 1875 otrzymało status uzdrowiska. Od tej pory zaczęło być ono odwiedzane przez  coraz większą liczbę turystów i kuracjuszy, którzy przyjeżdżali tu skorzystać z leczniczych właściwości soli. Obecnie miasto oferuje pobyty w różnego rodzaju ośrodkach oraz pensjonatach, nastawionych przede wszystkim na zabiegi lecznicze.

inowrocław

Choć, przyznam się, że byłam tu praktycznie tylko przejazdem, to jednak urzekło mnie to miasto na tyle, żeby je opisać na moim blogu. Pierwsze co rzuciło mi się w oczy to kolory. Zieleń drzew w parku, różnobarwność kwiatów na miejskich klombach i wielość rzeźb, a także symetryczność. Chodzi mi o to, że gdzie nie spojrzałam trawa równo przycięta, krzaczki również, co daje poczucie ładu i estetyki Inowrocławia.

urząd miasta inowrocławia

Ponadto znajduje się tu wiele muzeów (uwielbiam je zwiedzać), z których najbardziej rozpoznawalne jest Muzeum im. Jana Kasprowicza. Urodził się on bowiem w Szymborzu, które obecnie jest jedną z dzielnic Inowrocławia. Niestety czas nie pozwolił mi na jego odwiedzenie, ale na pewno tu wrócę.  Miejscem wartym zobaczenia jest również Stare Miasto, czyli tzw. Rynek. Znajdują się tu piękne kamienice pochodzące z XIX i XX wieku, fontanna, która przyciąga turystów zwłaszcza wieczorami ze względu na kolorową iluminację, posąg patronki Inowrocławia - Królowej Jadwigi oraz zabytkowy tramwaj pochodzący z lat 60. XX wieku.

centrum inowrocławia

hala w inowrocławiu

Nie będę się za bardzo rozpisywać co do największych i najbardziej znanych zabytkach Miasta na Soli, ponieważ przygotowałam dla Was szersze opisy tych miejsc, które pojawią się w kolejnych artykułach. Także póki, co zapraszam do komentowania oraz cierpliwego oczekiwania na nowe wpisy.

...