pytanie zadane 19 grudnia 2016 w Turystyka przez użytkownika

jezioro

1 odpowiedź

odpowiedź 19 grudnia 2016 przez użytkownika

Tu w przeciwieństwie do morza, można spędzać czas całym rokiem, o każdej jego porze. To idealne miejsce, gdzie można łowić ryby, pływać, korzystać z żaglówek czy łódek, mostów i pomostów, wypoczywać na trawie bądź piaszczystej plaży, zawiesić hamak na pobliskich drzewach i relaksować się bez konieczności dalekiego wyjazdu. Wiecie już o czym będzie dzisiejszy wpis?

jezioro i widok na plażę nad jeziorem

Oczywiście o jeziorach! Mamy ich w Polsce tyle, że postanowiłam nieco je opisać i wrzucić kilka zdjęć. Zdjęcia nie będą z każdego jeziora, ale z tego niedaleko mojej miejscowości i z jednego na Mazurach, ale przecież prawie każde jezioro jest takie samo. Różnią się wielkością i atrakcjami, bo wyglądem chyba nie za bardzo. Tak więc zapraszam na zdjęcia i opis.

jezioro czarownica

jezioro i widok na drzewa

Polska - kraj obfitujący w jeziora, zarówno te duże, jak i całkiem malutkie. Wszystkich ich łącznie jest ponad 7081 (tych o powierzchni większej niż 1 ha) co zajmuje zaledwie 0,9 % kraju. Jak wiadomo najwięcej ich jest na Mazurach, ale również północnej części Polski. Większość z nich to jeziora polodowcowe. Są również jeziora przybrzeżne np. Łebsko czy Sarbsko i jeziora górskie np. Morskie Oko czy Czarny Staw. Do największego jeziora Polski należy oczywiście Jezioro Śniardwy o powierzchni 11487,5 ha, a najgłębszym jest Jezioro Hańcza mające 106,2 m głębokości.

jezioro szeląg mały

drzewa nad jeziorem

Coraz częściej spotykam się z tym, że nad jeziorami więcej się dzieje. To już nie te same jeziora co kiedyś, że przyjeżdżało się tylko wykąpać i odpocząć, ale również miejsce atrakcyjne turystycznie. Jest to bardzo dobrze gospodarczo dobrany kierunek rozwoju różnych ośrodków wypoczynkowych, ale również i prywatnych osób chcących zachęcić do miłego spędzania czasu nad jeziorem. Turyści przybywający w takie miejsce lubią, gdy się coś dzieje, ale również cenią sobie zaciszne miejsca otoczone przyrodą. Dlatego jezioro to dobry wybór dla każdego. Nad jednymi jeziorami znajdują się atrakcje dla dzieci, place zabaw, wypożyczalnie sprzętu wodnego, a nad drugimi miejsca wyznaczone do połowu ryb czy ścieżki spacerowe.

rząd drzewek nad jeziorem

wiosło od łódki zanurzone w jeziorze

trzcina w jeziorze

Oczywiście jeziora to nie tylko ryby, ale również inne zwierzęta, szczególnie ptaki. Wiele z nich, jak łabędzie czy kaczki, uwielbia takie warunki: spokojna woda, rosnące dookoła trzciny, w których można zakładać gniazda i dostęp do rybnego pożywienia. Jeśli o to ostatnie chodzi to nasze polskie jeziora bogate są w takie gatunki ryb jak m.in.: szczupak, sandacz, okoń, sum, boleń, kleń, dorsz, lipień, pstrąg, węgorz, troć, łosoś, wzdręga, brzana, karp, leszcz, amur, płoć, krąp, lin, tołpyga, ukleja czy jaź.

ptaki lądujące w jeziorze

łabędzie płynące po jeziorze

gniazdo na jeziorze

trzcxina

łyski na jeziorze

rodzina łabędzi płynąca po jeziorze

Jeziora są również atrakcyjne krajobrazowo. Często spotkać tam można niezapomniane zachody słońca, konary drzew zanurzone w dnie jeziora, malownicze przybrzeżne trzciny czy stare zapomniane pomosty. Miłośnicy fotografii, malarstwa czy inny artyści z pewnością nad polskimi jeziorami będą mieli mnóstwo zapału do pracy i weny do tworzenia nowych dzieł.

zatopiona galaz

rośliny pod powierzchnią jeziora

Podsumowując, jeziora to miejsce konieczne odwiedzenia na dłużej. Warto wybrać się kiedyś nad jezioro, które z pewnością znajdzie się w Waszej pobliskiej okolicy i docenić piękno jezior - małych wód.

komentarz 19 grudnia 2016 przez użytkownika anonimowy

Mazury to magiczne miejsce, które kryje wiele urokliwych miejsc. Każdy, kto jeszcze nie odwiedził tego regionu kraju powinien pomyśleć o kilkudniowej wycieczce. Mazury są pięknym miejscem i to zarówno latem jak i zimą. Sami często jeździmy tam właśnie zimą, aczkolwiek mamy pewną przewagę, bo ja mam tam rodzinę i łatwiej nam o znalezienie noclegów… No i niech ktoś mi powie, że jest jakieś wspanialsze miejsce na wypoczynek niż mazurskie jeziora i nasza piękna Polska! :D Super zdjęcia, pozdrawiam serdecznie ;)

...