pytanie zadane 19 grudnia 2016 w Turystyka przez użytkownika

morze bałtyckie

1 odpowiedź

odpowiedź 19 grudnia 2016 przez użytkownika

Tym razem zapraszam na długi opis Morza Bałtyckiego wzbogacony zdjęciami plaż i wód. Nie będzie to artykuł o miejscowościach nadmorskich, ale ogólnie o naszym morzu. Może czytając go dowiedziecie się kilku rzeczy o nim, jakich jeszcze nie wiedzieliście? Sprawdźcie sami.

Jak możemy wyczytać w wielu źródłach, nasze morze z początku miało wiele różnych nazw, zanim stało się Bałtykiem. Było np. Zatoką Wenedzką, Morzem Rusów, Morzem Gockim czy Morzem Otaczającym. Dopiero w II połowie XI wieku, za sprawą Adama z Bremy, stało się Morzem Bałtyckim, zwanym również Bałtykiem. Oczywiście nazwa ta jest do dziś różna w różnych nadmorskich krajach (Danii, Estonii, Finlandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Polski, Rosji i Szwecji). W niektórych jest to morze wschodnie np. Ostsee, morze zachodnie, Baltic Sea, Mare Balticum, Bołt czy Balti - tenger.

morze na wyspie bornholm widok ze skarpy

szeroka piaszczysta plaża na wyspie bornholm

Może Bałtyckie łączy się z Oceanem Atlantyckim, a także z Morzem Północnym poprzez cieśniny. Jest ono jednym z najmłodszych mórz Oceanu Atlantyckiego, choć ma 12 000 lat. Jeśli chodzi o rozwój/ ewolucję Morza Bałtyckiego to można wymienić w nim 5 faz.

I faza - Bałtyckie Jezioro Lodowe (poziom wody był wtedy znacznie niższy niż dziś; było to 12 - 10 000 lat temu)

II faza - Morze Yoldiowe (zwiększony poziom wód z topniejącego lodowca sprawił, że wcześniejsze jezioro zmieniło się morze; było to 10 - 9 000 lat temu)

III faza - Jezioro Ancylusowe (słodkowodne jezioro; było to 9 - 8 000 lat temu)

IV faza - Morze Litorynowe (Poziom wód znów się podniósł i dzięki temu jezioro stało się znów akwenem morskim; było to 8 - 4 000 lat temu)

V faza - Morze Mya (w obecnym stadium poziom wód może się podnieść niszcząc klifowe wybrzeża i zmieniając się znów w jezioro słodkie; od 4 000 lat temu do dziś).

Jak widać z powyższych opisów Morze Bałtyckie miało bogatą geologicznie historię. Teraz pora na trochę statystyki. Powierzchnia Bałtyku wynosi około 415 266 km2, a jego objętość to 21 721 km3. Jeśli chodzi o głębokość to maksymalna wynosi 459 m i jest to Głębia Landsort. Natomiast średnia głębokość Morza Bałtyckiego to 52,3 m.

molo nad bałtykiem

molo w kołobrzegu widok z plaży

Bałtyk posiada mocno rozwiniętą i bardzo urozmaiconą linię brzegową o długości 8 100 km. W jej skład wchodzą liczne zalewy, zatoki (największe to: Botnicka, Fińska i Ryska), półwyspy (największe to: Mierzeja Kurońska w Rosji i na Litwie, Mierzeja Wiślana w Polsce i Rosji, Fischland-Darß-Zingst w Niemczech oraz Mierzeja Helska w Polsce), wyspy (największe z nich to: Zelandia, Gotlandia, Fionia, Sarema, Olandia, Lolland, Hiuma, Rugia, Bornholm, Falster, Uznam, Als, Langeland, Wolin, Muhu, Hailuoto, Fehmarn, Vormsi, Kotlin i AEro) oraz małe wysepki.

kamienie na plaży

plaża piaszczysta w jastarni

skarpa w jastrzębiej górze

Morze Bałtyckie charakteryzuje się również występowaniem ławic, czyli płycizn utworzonych z piasku, żwiru, a czasem kamieni. Są one pozostałościami dawnych moren polodowcowych. Można wymienić takie ławice jak: Arkońska, Orla, Odrzańska, Słupska, Środkowa oraz Hoburg. Czasami można na takich ławicach spotkać odpoczywające foki lub całe gromady mew i innych ptaków. A jeśli już mowa o zwierzętach to przejdziemy do tych żyjących w wodach Morza Bałtyckiego.

Wody naszego morza są półsłone, gdyż uch zasolenie wynosi zaledwie 7%, a w Zalewie Wiślanym jest to jedynie 1 - 3 %. Do morza wpływa też dużo rzek, płynących przez cały nasz kraj i nie tylko(Wisła, Odra, Newa, Kemi, Niemen, Lule, Gota, Angerman, Dźwina). Takie warunki sprawiają, że mieszka tu wiele gatunków zwierząt, szczególnie ryb słodkowodnych. Tych lubiących słoną wodę jest nieco mniej ze względu na małe zasolenie. Ogólnie w Morzu Bałtyckim żyją takie ryby jak m.in.: jesiotr, węgorz, śledź, szprot sardela, łosoś, troć, pstrąg, sieja, szczupak, leszcz, płoć, dorsz, makrela, miecznik, sandacz, okoń czy turbot. Prócz ryb Bałtyk jest również domem dla ssaków (foka pospolita, morświn), jamochłonów (ukwiał, chełbia, meduza, stułbia), skorupiaków (kraby, krewetki).

fale bałtyku

W bałtyckich wodach występują też liczne gatunki glonów i innych roślin bardzo potrzebnych, nie tylko dla utrzymania prawidłowej flory morza, ale również służących jako pożywienie dla zwierząt. Choć mieszka i żyje tu tak wiele gatunków flory i fauny to jednak może być ich coraz mniej ze względu na zanieczyszczenia. Bałtyk to jedno z najbardziej zanieczyszczonych mórz świata. Do niesprzyjających czynników należą m.in. budowa rowów melioracyjnych, rozwój przemysłu, budowa nowych miast, ścieki i odpady. Prócz tego na dnie morza znajduje się wiele ton broni chemicznej pochodzącej z czasów II wojny światowej. Są to m.in. pokłady iperytu, tabunu czy arsenu. Większość z tych ładunków zatopiono, ale specjaliści twierdzą, że nawet niewielka ich ilość może zniszczyć życie na Bałtyku.

zachód słońca nad morzem

zachodzące czerwone słońce

Jak widać Morze Bałtyckie to nie tylko plaża i woda, ale również bardzo ciekawe geologicznie i historycznie, miejsce. Warto się nad tym zastanowić będąc na kolejnych wakacjach nad morzem.

komentarz 19 grudnia 2016 przez użytkownika anonimowy

Niskie zasolenie Baltyku spowodowane jest wzglednie niskimi temperaturami i zwiazanym z tym mniejszym tempem parowania wody w obszarze szerokosci geograficznych akwenu. Przykladem morza, w ktorym parowanie jest bardzo intensywne i zwieksza zasolenie do ok. 40?, jest Morze Srodziemne, jak we wszystkich wodach tego zakresu szerokosci geograficznej.

...