pytanie zadane 19 grudnia 2016 w Turystyka przez użytkownika
otagowane ponownie 22 czerwca 2019 przez użytkownika

dom Mikołaja Kopernika w Toruniu

1 odpowiedź

odpowiedź 19 grudnia 2016 przez użytkownika
edycja 24 kwietnia 2021 przez użytkownika

Zapraszam dziś na spacer ulicami miasta Torunia, a dokładniej na spacer do domu jednego z najbardziej znanych torunian, a mianowicie do Domu Mikołaja Kopernika. Mieści się on na ulicy Kopernika 15/17. Wszyscy wiedzą kim był Kopernik, ale może nie wszyscy wiedzą, że przyszedł na świat 19 lutego 1473 roku właśnie w tym domu, dlatego postaram się Wam przybliżyć informacje o nim. Dom Mikołaja Kopernika mieści się w kamienicy i składa się z trzech pięter. Jej ozdobna elewacja pochodzi z lat 20. XV wieku i zachowała się do dziś. Wiele lat wcześniej dom ten kupił krakowski kupiec również Mikołaj Kopernik - ojciec astronoma, który zamieszkał tu ze swoją żoną Barbarą Watzenrode.

Zaraz po wejściu do Muzeum znajduje się Wielka Sień. Wcześniej było to pomieszczenie zarówno mieszkalne, jak i handlowe. Obecnie znajduje się w niej kasa oraz pamiątki, a także zachowany od wieków kącik kuchenny. Idąc dalej do dawnego pokoiku mieszkalnego, możemy przyjrzeć się zabytkowej gotyckiej szafie z II połowy XV wieku.

szafa Mikołaja Kopernika w muzeum

Na wyższych pietrach znajduje się m.in. Pracownia Uczonego. Tu mieści się biurko astronoma wraz z księgami, rękopisem jego dzieła "De revolutionibus" oraz globus Wilhelma Bleau. Mikołaj Kopernik uczył się na Akademii Krakowskiej, w Bolonii, Padwie, Ferrarze, a także na Uniwersytecie Jagiellońskim i we Włoszech.

wnętrze muzeum kopernika

globus w muzeum kopernika

W kolejnych pomieszczeniach znajdują się m.in. polichromia z winoroślą, zabytkowy kominek, klasycystyczne polichromie i XVIII-wieczne portrety. Miejsce to nazywa się Salonem z białym stropem, gdyż na taki właśnie kolor go pomalowano.

salon w muzeum kopernika

Wystawą stałą jest "Mikołaj Kopernik - życie i dzieło", na której możemy obejrzeć jego dom i poznać środowisko rodzinne, lata nauki, jego działalność w różnych częściach Polski oraz badania astronomiczne. Wszystko podzielone jest tematycznie i ustawione chronologicznie więc nie będzie problemu z odnalezieniem się pośród licznych pamiątek po Mikołaju Koperniku. Jest tu wystawa dotycząca zainteresowań Kopernika astronomią oraz jego rozwój w tym kierunku. Mikołaj Kopernik zaczął obserwować niebo dopiero w roku 1510, gdy zamieszkał we Fromborku. Dokończył pisać swoje dzieło tuż przed śmiercią, która nastąpiła 24 maja 1543 roku. Zmarł w wieku 70 lat.

Na poddaszu Domu Kopernika mieszczą się narzędzia, którymi się posługiwał podczas badań i obserwacji nieba. Należą do nich m.in.: astrolabium, trikwetrum oraz kwadrant.

...