seohost
pytanie zadane 13 grudnia 2016 w Fauna i flora przez użytkownika anonimowy
Wiem tylko, że jemiołę używa się jako dekoracji podczas świąt Bożego Narodzenia. Czy jeszcze są jej jakieś inne zastosowania?

1 odpowiedź

odpowiedź 13 grudnia 2016 przez użytkownika

Tak, jemioła jest w szczególności widywana w domach lub przed domami w czasie świąt Bożego Narodzenia. Jako jedna z nielicznych roślin jest ona zielona zimą i ma ładne, białe, dekoracyjne owoce. Jemioła jest rośliną-pasożytem i nie nadaje się do uprawy w ogródkach. Rośnie głównie na starych, ponad 20-letnich drzewach takich jak: topole, brzozy, klony, sosny, świerki, modrzewie. Jej nasiona rozsiewają ptaki, dlatego można ją spotkać na bardzo wielu drzewach. Za pomocą ssawek wrasta ona w koronę drzewa, swojego żywiciela, pobierając z niego wodę i sole mineralne. Nie jest ona obciążeniem dla żywiciela-drzewa, ponieważ nie zabiera ona mu dużo substancji potrzebnych do przeżycia. 

Do plusów jemioły należą też jej owoce, którymi żywią się liczne ptaki. Niegdyś zaś miała ona zastosowanie w medycynie i była lekiem na epilepsję, migrenę, choroby wątroby, choroby krążenia, serca oraz wspomagała układ odpornościowy. Leków z jemioły oczywiście obecnie nie wolno stosować na własną rękę, gdyż roślina ma bardzo silne działanie.

jemioła na drzewie

...