pytanie zadane 12 grudnia 2016 w Dom i ogród przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 12 grudnia 2016 przez użytkownika

Już na etapie projektu domu, musimy wybrać jaki komin chcemy mieć, określić jego rozmiar i inne parametry. W zależności od domu, możemy mieć w nim jeden albo więcej kominów. Natomiast praktycznie to w jednym kominie umieszcza się wszystkie przewody kominowe, ale są tez takie domy, gdzie przewody: spalinowy, dymowy i wentylacyjny prowadzone są oddzielnie i każdy ma ujście w swoim kominie. Czy wybierzemy pierwsze czy drugie rozwiązanie to nie ma znaczenia, ponieważ oba są prawidłowe. 

I tak opiszę jeszcze poszczególne rodzaje przewodów:

- dymowy - odprowadzający dym z kotłów na paliwo stałe, z kominków czy pieców kaflowych, choć te rzadko się już spotyka; ten przewód musi zapewnić odpowiednią prędkość dymu; wysokość komina musi wynosić min. 4 m,

- spalinowy - odprowadzający dym z urządzeń olejowych i gazowych; wysokość komina musi wynosić min. 2 m (kotły gazowe), min. 4 m (kotły olejowe),

- wentylacyjny - odprowadzające powietrze z pomieszczeń użytkowych na zewnątrz; są one doprowadzone do takich pomieszczeń jak: pomieszczenia bez okien, łazienki, pralnia, kuchnia czy pomieszczenia znajdujące się na poddaszu; wysokość komina musi wynosić min. 2 m. 

Komin musi być dobrze zaizolowany, więc najlepiej jak ustawimy go wewnątrz domu. Instalator dokładnie wylicza nam wysokość i średnicę komina, tak by każdy przewód znajdujący się w kominie, był poprowadzony pionowo. Przewód, który łączy kocioł centralnego ogrzewania z kominem, powinien być jak najkrótszy i nie mieć załamań. Przewód musi być zarówno szczelny, jak i drożny. Ostatnią rzeczą, która jest ważna dla ciągu komina, to to, że musi być on wystawiony na odpowiednią wysokość ponad dach domu.

Wśród rodzajów kominów można wyróżnić kominy:

1. Stalowe - stal szlachetna odporna na korozję i działanie kwasów. 

2. Ceramiczne, czyli kamionkowe - wykonane z kamionki kwasoodpornej. 

...