pytanie zadane 12 grudnia 2016 w Multimedia/RTV przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 12 grudnia 2016 przez użytkownika

Kiedy chcemy kupić kartę pamięci, zazwyczaj zwracamy uwagę na jej pojemność, ale trzeba jeszcze zwrócić uwagę na parę innych ważnych informacji, z których więcej się dowiemy. Na rynku obecnie najpopularniejszymi kartami są:

SD czyli Secure Digital - są mniejsze i bardziej wydajne od kart CF. Mają one  pojemność 512 GB i więcej, a szybkość odczytu wynosi 312 MB/s. Tu możemy spotkać oznaczenie SDHC, czyli karty bazujące na systemie FAT32 i ich pojemność to maksymalnie 32 GB. Karty SD dzielimy na trzy typy SD, SDHC (High Capacity) i SDXC (eXtra Capacity), które różnią się od siebie zakresem pojemności danych oraz tym, że każdy rodzaj pamięci posiada inny system plików:
SD - FAT16
SDHC - FAT32
SDXC - exFAT

karty pamięci SD
 

CF czyli CompactFlash - niegdyś oferujące prędkość odczytu danych 167 MB/s, a ich pojemność wynosiła nawet 128 GB. Karty te wydawały się być wytrzymałe, odporne. Na karcie z lewym dolnym rogu mamy zapis: UDMA 7, który oznacza maksymalną prędkość odczytu danych i oznacza odczyt 167 MB/s. Symbol klapsa filmowego oznacza ile klatek dana karta obsługuje w ciągu sekundy. Dalej mamy maksymalną prędkość odczytu, która wynosi 120 MB/s.
 

MS czyli Memory Stick - jest to chyba obecnie najmniej powszechny rodzaj pamięci masowej. Pamięć MS została opracowana przez firmę Sony. Obecnie jest używana głównie w aparatach fotograficznych, konsolach i telefonach właśnie marki Sony. Karty te produkowane są w trzech wersjach MS PRO, MS Duo i MS PRO, które różnią się od siebie rozmiarem. Karty typu Memory Stick PRO są podłużne.

Wiele sprzętów, jak chociażby pełnoklatkowe lustrzanki, są wyposażone w dwa wejścia, zarówno na kartę SD, jak i CF. 

Obecnie najczęściej spotykanym i powszechnie używanym formatem pamięci jest SD i jego zminiaturyzowany odpowiednik microSD.

komentarz 24 kwietnia 2021 przez użytkownika Gość
Tych CF to ja już dawno na oczy nie widzalem ;)
komentarz 5 marca 2022 przez użytkownika Gość

jeszcze są też formaty pamięci CFast i XQD, bardzo szybkie ale to raczej do zastosowań profesjonalnych, więc zwykły użytkownik może nie mieć okazji spotkać.

...