pytanie zadane 12 grudnia 2016 w Dom i ogród przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 12 grudnia 2016 przez użytkownika

Na początku warto wspomnieć, że montaż takich ochronnych barier nie jest w Polsce obowiązkowy, ale decyduje się na nie coraz więcej posiadaczy domków jednorodzinnych, a zwłaszcza tych którzy posiadają dachy spadziste. Dzięki nim zwiększamy bezpieczeństwo przechodzących pod dachem osób lub zaparkowanych samochodów. 

Bariery przeciwśnieżne montuje się podczas zakładania dachówek lub w każdym innym dowolnym momencie. Stosuje się do tego celu płotki, śniegołapy, stopery czy bale. Przechodzący pod zwisającym z dachu śniegiem ludzie mogą nabawić się poważnych uszkodzeń na zdrowi, tylko dlatego, że my nie dopilnowaliśmy, by dach był odśnieżony. Do mniejszych szkód, ale jednak zawsze szkód należą uszkodzenia rynien, dachówki czy nawet konstrukcja więźby. 

Ochronę dachu podczas opadów śniegu mogą zapewnić:

- płotki przeciwśnieżne wykonane ze stali ogniowo ocynkowej, które montuje się na wysokości oparcia krokwi o murłatę. Takie barierki osadza się na specjalnych wspornikach i łączy się je za pomocą klamer, dzięki czemu możemy dostosować długość ich do długości dachu. Takie płotki nadają się do dachów: ceramicznych, cementowych i blaszanych. 

- systemy rurkowe przeciwśnieżne, które nadają się na dachy kryte blachą i składają się one z systemu rurek o średnicy 35 mm. Są one zrobione z miedzi, aluminium lub stali ocynkowanej. Bariery stosuje się tu takie same jak materiał, którym pokryty jest dach.

- bale przeciwśniegowe stosuje się głównie na dachach budynków stojących przy ciągach komunikacyjnych. Montuje się je na hakach i przytwierdza do więźby dachowej. 

- śniegołapy, których zadaniem jest rozdzielanie dużej masy śnieżnej opadającej z dachu na mniejsze, lżejsze części. Nazywa się je również rozpruwaczami.

- stopery wykonane są dla pokryć zrobionych z gontów bitumicznych i przybija się je do pokrycia dachu

komentarz 5 lipca 2020 przez użytkownika Gość
Ja tam na większości skośnych dachów nie widzę tych barier od śniegu. Przecież wtedy musi śnieg swobodnie zlatywać z dachów podczas roztopów.
...