pytanie zadane 17 lipca 2015 w Internet przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 17 lipca 2015 przez użytkownika

Hipertekst jest to system stosowany na stronach WWW

Polega on na tym, że pewne hasła zawarte w danym dokumencie, odsyłają do innych dokumentów zawierających informacje na temat tego hasła. Odbywa się to za pomocą hiperłącz, które kierują internautę z jednej strony internetowej do drugiej. Hiperłącze to najczęściej link URL, zawierający aktywny odnośnik do drugiej strony lub podstrony opublikowanej w sieci WEB. Zazwyczaj hipertekst wprowadzany jest przez autorów, twórców blogów i stron internetowych w celu łatwiejszego poruszania się po stronie oraz szukania ciekawych dla nas informacji. 

Tak wygląda struktura hipertekstu, między stronami w internecie:

hipertekst

Realny przykład hipertekstu na tej stronie:

To jest treść strony, a w środku znajduje się link (hiperłącze) do kolejnej strony w internecie. Po kliknięciu w powyższy link, zostaniesz przeniesiony na inną stronę niż kz1.pl, w tym przypadku na Wikipedię.

Samo słowo hipertekst wprowadził Ted Nelson, który jest pionierem technik informacyjnych. Od 2005 roku jest profesorem i prowadzi wykłady na Uniwersytecie Oxfordzkim. Pracuje także jako filozof, a w 1960 stworzył projekt Xanadu. Terminu hipertekst po raz pierwszy użyto w roku 1965. 

komentarz 25 października 2021 przez użytkownika anonimowy
Ta grafikę można by zrobić w kształcie pajęczyny, lepiej by oddawało charakterystykę sieci web.
...