pytanie zadane 29 listopada 2016 w Fauna i flora przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 7 grudnia 2016 przez użytkownika

Zjawiska rzadkie jak sama nazwa na to wskazuje rzadko możemy spotkać, ale one naprawdę istnieją. Należą do nich m.in.:

Tarcza słoneczna/efekt halo - te zjawisko optyczne zachodzi w ziemskiej atmosferze wokół tarczy Słońca lub Księżyca. Wygląda ona jak świetlisty, biały łuk/promień tęczy i jest efektem załamania i odbicia światła na obu (wewnętrznej i zewnętrznej) stronie kryształów lodu, które znajdują się w chmurach pierzastych lub we mgle. Efekt ten może się powielać, ponieważ kryształy są ustawione losowo. 


Chmura Mammatus - zwiastuje ona burzę, albo występuje zaraz po niej. Są to chmury przypominające bąble i spotyka się je w chmurach średniego piętra. Jeśli dzień jest gorący i parny, to takie chmury ostrzegają nas przed burzą. Składają się one z mieszanki wody i lodu.


Łuk okołohoryzontalny - zwany też ognistą tęczą. Występuje zazwyczaj w towarzystwie chmury pierzastej. Załamane kryształy wytwarzają oddzielone pryzmatyczne kolory.


Zielony promień - zjawisko występujące przy wschodzie lub zachodzie Słońca. Nie zawsze jest on zielony, czasem może być żółty lub fioletowy. Najłatwiej jest go obserwować nad morzem lub w innych miejscach, gdzie horyzont nie jest przysłoniony.


Latarnia Maracaido - najczęściej spotykane zjawisko w Wenezueli i są to błyskawice bez grzmotów. Powstają one dzięki wiatrom wiejącym znad Andów, metanowi z bagien parkowych oraz powierzchni jeziora Maracaido. W ciagu godziny bije tam podobno 280 piorunów.


Burza wulkaniczna - spowodowana jest wybuchem wulkanu. Gorący popiół powoduje podgrzewanie się powietrza i powstawanie skupisk pary wodnej, przez co powstają chmury. Następnie zjawiska powodują powstanie chmury burzowej. tak wygląda ona na poniższym filmie: 


Ognie św. Elma - rzadkie zjawisko pojawiające się na morzu.

...