lh
pytanie zadane 29 listopada 2016 w Turystyka przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 7 grudnia 2016 przez użytkownika

Obecnie jest na świecie kilka wysp, które mają więcej niż jednego właściciela i czasem toczą się o nie spory. Oto one:

1. Europa - wyspa znajdująca się na Oceanie Indyjskim, leżąca między Mozambikiem a Madagaskarem. Wyspę skolonizowała w 1860 roku Francja i to ona walczy o ten skrawek ziemi z Madagaskarem. Obecnie nikt na niej nie mieszka.

2. Falklandy - te wyspy leżą 500 km od Argentyny i stale zmieniały właścicieli: najpierw należała do Anglii, potem do Francji, Hiszpanii i znów Anglii. Obecnie należą do Anglii, ale Argentyna cały czas o nie walczy. 

3. Senkaku - składają się z pięciu wysepek i leżą: 330 km od Chin, 170 k  od Tajwanu i 410 km od Japonii. I to właśnie między tymi państwami trwają spory i choć nikt tam nie mieszka, podobno znajdują się na niej pokłady ropy naftowej. 

4. Hans - mają powierzchnię 1,3 km2 i znajdują się między Grenlandią a Wyspą Ellesmare w cieśninie Naresa. Jest to bezludna wyspa, o którą walczą Dania z Kanadą. 

5. Dokdo - znajduje się ona na Morzu Japońskim i zamieszkują ją dwie osoby, ale rok rocznie odwiedza ją ponad 2000 turystów. Wyspę chcą przejąć Japonia i Korea Południowa. 

6. Perejil - znajduje się na Morzu Śródziemnym w cieśninie Gibraltarskiej. Spór o nią trwa między Hiszpanią i Maroko. jej powierzchnia to 0,15 km i nie jest ona zamieszkana. 

7. Abu Musa - leży w Zatoce Perskiej i ma powierzchnię 12 km2. Mieszka na niej 2000 osób. Wyspa ma należeć albo do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, albo do Iranu. 

...