pytanie zadane 29 listopada 2016 w Różne przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 7 grudnia 2016 przez użytkownika

Kaletnik to osoba wykonująca wyroby ze skóry. Produktami zrobionymi przez kaletnika są paskami, portmonetkami, torbami czy portfelami. 

Obecnie ciężko jest spotkać dobrego kaletnika, ale w większych miastach nadal funkcjonują Zakłady Kaletnicze. Mimo iż wydawałoby się, że zawód kaletnika jest na wymarciu, okazuje się że obecnie jest wielu czynnych kaletników w Polsce. Ponadto w zakładach kształcenia zawodowego coraz częściej wraca się do takich kierunków jak właśnie kaletnik, szewc czy kowal, który mimo postrzegania jako zawód wymierający, przeżywa rozkwit w obecnych czasach. 

W działających do dziś zakładach kaletniczych mających tradycję i swoją historię są nawet prowadzone księgi gości, w których wpisują się znani ludzie z całego świata, którzy tu coś kupili bądź zamówili do zrobienia. Co więcej wielu polskich projektantów czy producentów galanterii skórzanej ma w swoim zespole kaletnika bądź kaletników, którzy czuwają nad jakością wykonania skórzanych produktów. Jaki wiemy lubimy mieć ładne, dobrze wykonane i służące nam przez wiele lat torebki czy portfele.   

Praca kaletnika do łatwych nie należy, Trzeba znać się bowiem na wielu rzeczach m.in. na obecnych trendach, modzie, doborze kolorów, projektowaniu, szyciu, trzeba być kreatywnym, bardzo cierpliwym oraz... nie mieć uczulenia na kleje (ponieważ niektóre ich rodzaje mogą uczulać). Kaletnik musi znać się na rodzajach skór zwierząt, na jakich będzie pracował. Najczęściej wyroby skórzane robi się ze skór kozich i cielęcych. Z tego rodzaju skór wykonuje się zazwyczaj paski do zegarków. Paski do spodni natomiast wykonuje się z bawolich skór.  

Prócz wyrobów nowych przedmiotów, kaletnik zajmuje się również konserwacją oraz naprawą galanterii. Do kaletnika możemy też przynieść do naprawy wyroby wykonane ze skóry sztucznej bądź tkanin. 

komentarz 30 stycznia 2021 przez użytkownika Gość
Szkoda że ten zawód zanikł, bo przynajmniej taki kaletnik robił porządny produkt, a nie jak teraz w sklepach jednorazowe badziewie.
komentarz 25 kwietnia 2021 przez użytkownika Gość
Mój dziadek był kaletnikiem swietne rzeczy robil dla.nas wszystkich. Do tej pory mam piękny skórzany portfel. Teraz co prawda jeszcze istnieją kaletnicy, ale niestety rzadko. A szkoda powinno być więcej takich zawodów wtedy wiecej ludzi by miało prace.
...