pytanie zadane 10 września 2015 w Geografia przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 15 września 2015 przez użytkownika

Najbardziej popularnym rodzajem chmur są chmury:

-  pierzaste (cirrus) - wyglądają one niepozornie, ale są pierwszymi zwiastunami zmiany pogody. Zapowiadają niż. 

- kłębiaste (cumulus) - jeżeli takie chmury znikają w ciągu oznacza to piękną pogodę, jeżeli się powiększają zwiastują deszcz.

- warstwowe (stratus).

Chmury podzielono na 10 podstawowych rodzajów, które zalicza się do 4 różnych pięter (w zależności od wysokości nad Ziemią). Chmury takie jak: nimbostratus, altostratus (chmury warstwowe średniego pietra - 2 - 6 km tworzą szarą bezpostaciową powłokę), cumulonimbus (chmura burzowa zwiastująca wichury, ulewy, a nawet grad) i cumulus, zwiastują opady deszczu. 
 

Poniżej dokładniej opiszę rodzaje chmur oraz podam skróty ich nazw. 

1. Cirrus - Ci - czyli, jak wyżej podano, chmury pierzaste. Są one najwyżej położonymi chmurami, delikatnymi i bez cieni o jedwabnym połysku. Podobne są do białych piór czy włókien. Zbudowane są z kryształków lodu. Jako pierwsze sygnalizują zbliżający się niż.

2. Cirrostratus - Cs - pierzasto-warstwowe. Są to cieniutkie, białe chmurki bez cieni. Podobne do jednolitej zasłony częściowo lub całkowicie przykrywającej niebo. Zbudowane są z kryształków lodu. Wokół Słońca da się wówczas zaobserwować barwne kręgi, czyli halo

3. Cirrocumulus - Cc. Są to grupy białych, drobnych chmur bez cienia, które układają się w  szeregi lub grupy. Przybierają one formę kłębiastą, płatków, plamek. Przypominają fale lub rybie łuski. Składa się z kryształków lodu.

4. Altostratus - As. Są to szaroniebieskie warstwy pokrywające całe niebo. Podobne są w strukturze do włókien. Zbudowane są z kryształków lodu lub kropelek wody. Przez takie chmury prześwituje Słońce lub Księżyc. Opad z niej jest zazwyczaj drobny.

5. Altocumulus - Ac. Białe lub szare warstwy kłębiących chmur z cieniami z jednej ich strony. Składają się z owalnych, puszystych brył. Składają się z kropelek wody. Nie powodują opadów.

6. Stratocumulus - Sc. Szara lub biaława chmura kłębiasta. Składa się z wody lub kryształków lodu. Przypomina ławice, płaty, fale. Bardzo rzadko występuje z niej drobny opad.

7. Cumulus - Cu. Jest to gęsta chmura kłębiasta występująca w formie pojedynczych obłoków. U góry jest postrzępiona, zaś od dołu płaska i przyciemniona. Góra przypomina kalafiora. Zbudowana jest z kropelek wody i rzadko z niej pada. 

8. Cumulonimbus - Cb. Jest to potężna, gęsta, kłębiasta chmura burzowa. Kłębiasta, górna część jest często biała, zaś niżej występują cząsteczki wody. Z takiej chmury może padać przelotny deszcz, ale również śnieg czy grad. Często też występują wyładowania atmosferyczne. Niekiedy na takich chmurach pojawia się tęcza. 

9. Stratus - St. Jest to niska i szara chmura, która równomiernie pokrywa niebo. Podobna do postrzępionej ławicy. Składa się z cząsteczek wody lub kryształków lodu. Powodują one mżawkę lub drobny śnieg. W górach podobna do mgły.

10. Nimbostratus - Ns. Są to niskie chmury deszczowe o jednolitej warstwie. Podobne są do ciemnoszarej zasłony z rozmytą podstawą. Składa się z mieszanki kryształków lodu i cząstek wody. Zapowiada opady deszczu lub śniegu. 

...