pytanie zadane 28 listopada 2016 w Kuchnia przez użytkownika anonimowy
I nie tylko warzywa.

1 odpowiedź

odpowiedź 28 listopada 2016 przez użytkownika

Lato to pora roku obfitująca w pełną gamę warzyw. Ich kolory, aromat i smak zachęcają do jedzenia. Lato to również czas grillowania i smażenia i tu można idealnie wykorzystać całe te bogactwo smaków i aromatów. 

By przygotować chrupiące i aromatyczne dania z warzyw można użyć m.in. marchewki, pietruszki, papryki, groszku czy bakłażanów. Warzywa najlepiej jeść na surowo, ale można również pokroić je i podsmażyć na patelni lub woku i pamiętajmy, by najpierw smażyć te warzywa, które są najbardziej twarde. Można w trakcie smażenia lekko je posolić i dodać nieco wody i/lub sosu sojowego. Do takiego dania na koniec pasują kiełki lub rzodkiewkę. Takie warzywa mogą być dodatkiem do dania głównego, ale również oddzielnym daniem lub sałatką. 

Ciekawym warzywem są również grzyby, z których najpopularniejsze to pieczarki. Świetnie sprawdzą się w daniach z makaronem, kaszą lub ryżem, a także do jajecznicy. Prócz pieczarek można wybierać również spośród grzybów leśnych: kurek, maślaków czy podgrzybków. 

Dobre latem, choć jeszcze mało znane/używane w kuchni są owoce morza. Choć to nie warzywa, to są pyszne i warto próbować ich właśnie latem, gdy są świeże. Najłatwiejsze i najszybsze do przyrządzenia będą krewetki. 

...