pytanie zadane 28 listopada 2016 w Różne przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 7 grudnia 2016 przez użytkownika

Rosnące farby to nowość i wspaniała zabawa, szczególnie dla najmłodszych. Ale i starsi nie będą się nudzić poznając ciekawe zjawiska fizyczne zachodzące podczas pieczenia tej masy... bo będziemy ją piec.

Przygotujcie:

- 100 g soli,
- 100 g maki,
- 100 ml wody,
- barwniki spożywcze. 

Mąkę, sól i wodę wymieszajcie razem na jednolitą masę. Porcje możecie zwiększyć, jeśli chcecie mieć więcej takiej masy, ale pamiętajcie by proporcje zawsze były takie same. Teraz masę dzielimy na porcje, tyle ile będziemy mieć kolorów i zabarwiamy ją barwnikami w wybranych kolorach. 

masa na rosnące farby

zabarwiona barwnikami masa rosnąca

Teraz najprzyjemniejsza część, czyli malowanie rosnącą masą. Na kartce papieru malujecie co chcecie. Może to być zupełnie Wasz rysunek, ale możecie też pomalować jakąś kolorowankę. Malujemy patyczkami, którymi mieszaliśmy poszczególne kolory, ale można też malować pędzlami. 

rysunek wykonany za pomocą rosnących farb

Gdy już namalowaliśmy co chcieliśmy, kartkę z malunkiem umieszczamy w kuchence mikrofalowej. Nastawiamy ją na najwyższą moc (800 W) i na około 30 sekund i właśnie teraz tworzy się cała magia. Farby rosną i stają się twarde, a nasz rysunek wygląda na rysunek 3D lub na wykonany plasteliną. 

rysunki wykonane rosnącą farbą

rosnące farby z bliska

malunek rysunek z rosnącą farbą

W lato możesz zrobić z dziećmi również lodowe farby, dzięki którym przy malowaniu można się schłodzić.

komentarz 27 grudnia 2019 przez użytkownika Gość
To jest przepis chyba na puchnące farby :D

Ale fakt, bardzo ciekawa rzecz, na którą samby nie wpadł
...