pytanie zadane 28 listopada 2016 w Nauka i technika przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 6 grudnia 2016 przez użytkownika

Międzynarodową Stację Kosmiczną, która cały czas krąży po ziemskiej orbicie, można zaobserwować, gdyż co kilka tygodni przelatuje ona właśnie nad Polską. 

Najlepiej jest ją obserwować latem, gdy jest ciepło, a padające nisko słońce na długo oświetla Stację i wtedy jest najlepiej widoczna. 27 lipca 2016 roku można było ją zobaczyć na niebie aż 5 razy. Stacja Kosmiczna zalatuje z zachodu i zmierza na wschód lub południowy-wschód. 

Stacja Kosmiczna na niebie będzie przypominała świecącą, poruszającą się kropkę. Poza tym nie będzie ona błyskała i nie będzie kolorowa (jeśli zobaczycie coś migoczącego i kolorowego to będzie to samolot a nie stacja). Stacji da się również zrobić zdjęcie. Należy aparat (może też być telefon z dobrym aparatem) ustawić obiektywem do góry i nastawić długi czas naświetlania (15-30 sekund). 

https://i2.wp.com/www.crazynauka.pl/wp-content/uploads/2015/06/iss_poklatkowy.jpg?resize=800%2C450

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ISS jest największym sztucznym satelitą Ziemi. Odbija ona mnóstwo światła słonecznego, ze względu na swoje wymiary: 100 x 110 x 30 m. Stacja lata 400-430 km nad Ziemią, a jej prędkość to 27 700 km/h. W jej wnętrzu mieszka średnio około 6 astronautów. 

Ziemię możecie zobaczyć z pokładu ISS. 

komentarz 22 stycznia 2020 przez użytkownika anonimowy
Gołym okiem jak nabardziej. Alek to będzie tylko biała świecąca kropka pędząca po niebie. Natomiast lornetka można już więcej szczegółów zobaczy. Próbowałem.
...