pytanie zadane 28 listopada 2016 w Dom i ogród przez użytkownika anonimowy
Chodzi o mi o taką zielono-złotą lampkę, co często ja widzę na biurkach u profesorów/sędziów... Wiecie o jaką mi chodzi? W filmach też często można ją zobaczyć. Co to za lampka?

1 odpowiedź

odpowiedź 5 grudnia 2016 przez użytkownika

Pewnie chodzi Ci o taką lampkę: http://image.ceneo.pl/data/products/27446906/i-lumina-deco-bankierska-ldt-8822.jpg

Jest to lampka bankierska, zwana też Emeralite i rzeczywiście można ją spotkać w filmach, jak stoją na biurku dyrektorów czy w starych bibliotekach. Lampkę taką ustawiano właśnie przeważnie w gabinetach czy biurach, które musiały być praktycznie i estetycznie urządzone. 

Lampy swoją historię rozpoczęły w 1909 roku za sprawą Harrisona D. McFaddina, który chciał stworzyć idealną lampę na biurko. Swoją początkową nazwę, czyli Emeralite zawdzięczają szmaragdowemu kolorowi klosza. Kolor ten działa kojąco dla naszych oczu i wspiera umysł dla dłuższej pracy. W oryginale lampa ta posiadała jedno ruchome ramię, dzięki czemu można było ją dowolnie ustawiać. Jeśli można nią było ruszać, to musiała ona mieć stabilną podstawę. Musiała ona być ciężka i dlatego nadano jej kwadratowy kształt. Elementem ozdobnym lampy bankiera był łańcuszek, służący do zapalania światła. 

...