seohost
pytanie zadane 28 listopada 2016 w Fauna i flora przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 5 grudnia 2016 przez użytkownika

Tak, ziemniaki można uprawiać w workach lub pojemnikach. Jeśli odpowiednio o nie zadbamy możemy spodziewać się niezłych plonów, a przy okazji nie zajmą one dużo miejsca. Należy pamiętać przede wszystkim, by ziemniaki miały żyzne i stale wilgotne podłoże. 

Worki muszą być z plecionki polipropylenowej, czyli takiej jakiej używa się do transportu warzyw w kolorze białym. W takim worku robimy dziurki nożyczkami, by zapewnić dostateczną ilość tlenu i by nadmiar wody wypływał z niego. 

Podłoże musi być bardzo żyzne. Najlepsza jest ziemia kompostowa lub przerobiony kilkuletni obornik. Poza tym ziemia ma być przewiewna i w żadnym wypadku gliniasta. 

Bulwy muszą być ładne i zdrowe z kiełkami. Ziemniaki można wyhodować nawet z obierki, ale musi być na niej kiełek. Jeśli kiełków jest dużo, szybciej osiągniemy plon, zaś z mniejszymi kiełkami plon będzie późniejszy, a bulwy większe. 

Podłoże wsypujemy na dno worka na grubość 10-15 cm. Brzegi worka zawijamy, by wystawały 20-30 ponad podłoże z ziemią, nie więcej. Na ziemi układamy bulwy oddalone o około 40 cm od siebie (będzie to około 3, a czasem 2 sztuk sadzonek). Po ułożeniu ziemniaków kiełkami do góry, przysypujemy je warstwą ziemi. Ziemniaki należy podlewać dla utrzymania stałego, wilgotnego podłoża. Dobrze to robić wieczorem, w nocy lub wczesnym rankiem. Worki ustawiamy w słonecznym miejscu, ale również w takim, by w czasie upałów znalazły one trochę cienia. Ziemniaki ponieważ również kwitną, będą ładną ozdobą naszego tarasu lub ogrodu. 

Ziemniaki można też hodować w skrzynkach lub pojemnikach. A poza tym ziemia nie wysycha w nich tak szybko jak w workach. Po wyjęciu części ziemniaków, ziemię stopniowo dosypujemy i podlewamy oraz odwijamy worek stopniowo. Cykl uprawy ziemniaków w worku trwa około 3 miesiące. 

...