pytanie zadane 28 listopada 2016 w Fauna i flora przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 2 grudnia 2016 przez użytkownika

Kokedama to sztuka uprawy roślin bez doniczki. Sztuka ta pochodzi z Japonii i oznacza: koke = mech, dama = kula, czyli kula z mchu. Wywodzi się od sztuki bonsai, ale jest mniej wymagająca. 

Mech stanowi donicę, w której uprawia się daną roślinę. Używa się tu suszonego lub świeżego mchu. W jej środku znajduje się mieszanka ziemi, wykonana z miękkiego torfu, twardej i drobnej gliny akadama oraz ziemi kwiatowej. Kompozycje kokedamy można wieszać, stawiać na oknach lub stolikach. 

Do kokedamy nadają se takie rośliny jak paprocie, fitonie, aloesy, asparagusy, bluszcze czy zielistki. Podlewamy roślinę w takiej częstotliwości, jaką mamy sadzonkę. Jedne rośliny wolą częstsze podlewanie, a inne wręcz przeciwnie. Rośliny wystarczy zraszać wodą, a niektóre raz w tygodniu zanurzyć w wodzie na jakiś czas. Kompozycja taka przetrwa około dwóch lat, ale są tez takie, które cieszą oko aż 4 lata. 

kokedama

Rośliny hodowane metodą Kokedama, mają system korzeniowy w przeciwieństwie do roślin bez korzeni, które również nie potrzebują doniczek, aby je hodować.

komentarz 21 maja 2020 przez użytkownika anonimowy
Mi tak się to średnio się podoba. To już wolę opłaty i nie muszę się martwić o zlepienie ziemii w różne kule.
...