pytanie zadane 28 listopada 2016 w Dom i ogród przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 8 grudnia 2016 przez użytkownika

Drewniany stół i ogólne drewniane blaty są piękne, ponadczasowe i niezniszczalne. Jednak należy o nie odpowiednio dbać, by mogły służyć nam swym pięknem przez wiele lat. 

Najbardziej popularnym i najczęściej kupowanym gatunkiem drewna na meble jest dąb. Jest on twardy, trwały, odporny na uszkodzenia i ścieranie. Innym równie powszechnym gatunkiem jest orzech europejski, który urzeka swoją zróżnicowaną strukturą. Jeszcze innym i zupełnie nowym trendem jest wyposażanie domu w meble z drewna egzotycznego, które ma ciepłe barwy. 

stół do kuchni

Sposób wykonania drewna, jego rodzaj czy zaimpregnowanie wpływają na metodę jego pielęgnacji. Firmy meblowe, stolarskie muszą zabezpieczyć surowe, naturalne drewno przed jego późniejszymi uszkodzeniami (olejowanie, lakierowanie). 

stół rozkładany

Najważniejszą rzeczą, o której musimy pamiętać jest to, że drewno nie lubi wody, dlatego unikajmy kontaktu z wodą przy drewnie. Nadmierna wilgoć wnika w drewno i może powodować blaknięcie drewna, wypaczanie czy nawet gnicie. Drewniane stoły czyścimy wilgotną ściereczką umoczoną w zimnej wodzie. Zimna woda działa zapobiegawczo na drewno chroniąc je przed pleśnią. Po wytarciu drewno jeszcze przecieramy do sucha. 

Kolejnym ważnym elementem jest to, że drewno nie lubi zbyt wysokich temperatur, gdyż w takich warunkach może ono pękać. Nie stawiajmy więc takich mebli przy źródłach ciepła, czyli kominkach czy grzejnikach. 

...