pytanie zadane 26 listopada 2016 w Nauka i technika przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 26 listopada 2016 przez użytkownika

Detektor neutrin to inaczej Super-Kamiokande lub Super-K. Jest to wodny detektor promieniowania Czerenkowa (emisja światła powstającego, gdy naładowana cząsteczka porusza się szybciej niż światło), który ma masę 50 000 ton. Znajduje się on w Japonii w miejscowości Kamioka. 

Jest to walec, znajdujący się km pod ziemią. Jego wymiary to 40 x 40 m. Mieści w sobie super czystą wodę, której pojemność stanowi 33 baseny olimpijskie. Służy do rejestracji neutrin. 

W taką wodę skierowanych jest 11146 elektronicznych kul/fotopowielaczy, które dostrzegają światło wtedy gdy neutrino zderza się z jądrem np. tlenu z wodą. Rejestrują one nawet pojedyncze fotony i dlatego są tak czułe. Neutrina to cząsteczki elementarne i ich badanie jest bardzo trudne, ze względu na obojętność elektryczną i słabe oddziaływanie z materią. Potrafią one przenikać ciało, ziemię, wodę itp. 

Naukowcy podczas eksperymentu odkryli przekształcanie się neutrin,a to pomoże wyjaśnić dlaczego materia dominuje nad antymaterią. Warto na koniec dodać, że w zespole pracującym w Super-Kamikande pracuje Polka - prof. Danuta Kiełczewska z Instytutu Fizyki Doświadczalnej UW. 

...