seohost
pytanie zadane 26 listopada 2016 w Różne przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 26 listopada 2016 przez użytkownika

Obecnie (2020 rok) najgłębszym basenem na świecie jest Deepspot w Mszczonowie w Polsce. Jego głębokość to 45 metrów, a dokładnie 45 metrów i 47 centymetrów. 

Basen powstał w Polsce i jest przeznaczony dla nurków scuba divingu, czyli tzw. nurków sprzętowych nurkujących z butlą, jak i dla nurków preferujących freedivingu, czyli nurkujących bez butli z tlenem. Dla osób nurkujących z butlą jest przygotowana 12-litrowa stalowa butla z tlenem (niektórym osobom starcza ona nawet na 90 minut nurkowania). Każdy nurkujący jest ubezpieczany przez wyszkolonego instruktora. 

Basen zaczął powstawać pod koniec 2018 roku. Do jego budowy wykorzystano 5 000 metrów sześciennych betonu oraz 1 100 ton stali. W tak głębokim basenie mieści się 8 000 metrów sześciennych wody, czyli tyle ile posłużyłoby do wypełnienia 26 pływalni olimpijskich. Woda w basenie ma temperaturę 32oC. 

Na osoby nurkujące w Deepspocie czekają nie lada atrakcje, m.in.: świątynie, wyrzeźbione ściany tworzące stalaktyty i stalagmity czy zatopiony wrak statku. 

Pierwszą osobą, która zanurkowała w najgłębszym basenie świata był Michał Braszczyński - właściciel basenu Deepspot, a także tunelu Flyspot, prezes firmy Aerotunel. 


Do 2020 roku najgłębszym basenem na świecie był Y-40 Deep Joy, który znajduje się we Włoszech, a dokładnie w Hotelu Terme Millepini w Montegrootto Terme niedaleko Wenecji. Jest on głęboki na dokładnie 42 metry, stąd cyfra 40 w nazwie. Basen otwarto w 2014 roku. 

Basen Y-40 wypełniony jest wodą termalną o temperaturze 32-34oC. Basen został stworzony głównie z myślą o nurkach, którzy nie mogąc wybrać się w ciepłe rejony świata na nurkowanie, mogą ponurkować tu na miejscu i równie głęboko. 

Wymiary Y-40 to 20 x 30 metrów, a jego pojemność to 4300 m3 wody. Prócz właściwego basenu do nurkowania, znajdują się tu również:

- strefa treningu do nurkowania technicznego,
- miejsce do ćwiczenia fotografii podwodnej,
- 4 jaskinie,
- podwodny, przezroczysty tunel.

Wcześniej najgłębszym basen na świecie był Nemo 33 znajdujący się w Belgii (miejscowość Uccle). Ma on 33 metry głębokości. 

komentarz 3 lutego 2020 przez użytkownika anonimowy
Z chęcią bym zanurkował do tego basenu, albo skoczył na główkę :) tylko że dopłynąć do samego dnia, bez sprzętu nurka raczej niemożliwe prawda?
komentarz 4 lutego 2020 przez użytkownika
Tak, trzeba mieć sprzęt nurka. Można go wypożyczyć będąc na miejscu lub zabrać własny. Jest to basen stworzony głównie dla nurków do ćwiczeń, ale można też w nim nurkować nie będąc nurkiem, ale umiejąc nurkować, ze sprzętem oczywiście.

Jedyne czego nie trzeba tu mieć ze sprzętu nurka to pianka. Woda jest tak ciepła, że pianka do nurkowania jest zbędna.
...