pytanie zadane 25 listopada 2016 w Dom i ogród przez użytkownika Gość
Jakie są rodzaje kitów i mas wypełniających?

1 odpowiedź

odpowiedź 25 listopada 2016 przez użytkownika

Klej to substancja, która łączy ze sobą dwie powierzchnie danej rzeczy (takiej samej lub innej) na trwałe. Kleje przydają się zarówno w domu, szkole, jak i w budownictwie czy poligrafii. Dlatego też jest tyle rodzajów klejów, by każdy służył do innego rodzaju rzeczy, przedmiotów czy powierzchni. 

W skład podstawy klejów różnego rodzaju jest polimer (syntetyczny lub naturalny). Dzięki niemu oraz dzięki innym składnikom kleju, które występują w mniejszej lub większej ilości, klej może być elastyczny, sztywny, wodoodporny itp. 

Rodzaje klejów jakie mamy na rynku to:

- Klajster - klej roślinny, pochodzenia naturalnego, robiony z celulozy lub skrobi wymieszanej z wodą (krochmal). Nadaje się do klejenia papieru np. tapet.

- Klej glutynowy - występują jako kleje stolarskie i sprzedaje się je w postaci stałej np. w granulkach. Nadają się do klejenia drewna i oprawy książek.

- Klej kazeinowy - to klej naturalny, pochodzenia zwierzęcego. W jego skład wchodzi białko z mleka, wapno gaszone, fluorek, chlorek, siarczan miedzi oraz nafta, kaolin i kalafonia. Używa się go do łączenia części drewnianych. Jest on wytrzymały i odporny na wilgoć.

Podział klejów pod względem różnych zastosowań:

- Klej uniwersalny - są to kleje z tuby, plastikowej butelki lub aerozolu. Stosuje się je do sklejania kartonów, papierów, tektury, drewna, skóry, tekstyliów itp. 

- Klej twardy - stosowany do budowy modeli. Jest on odporny na wodę i przezroczysty, gdy wyschnie. 

- Klej kontaktowy - nadaje się do klejenia powierzchni, których połączenia ma trzymać natychmiast np. drewna z kamieniem, betonem, PCV, skórą, filcem itp.

- Kleje dwuskładnikowe - są to dwie substancje, które trzeba razem wymieszać i które osiągają wytrzymałość po około 20 minutach od przyklejenia nimi danego materiału. 

klej poxipol 

Rodzaje kitów, uszczelniaczy i mas uszczelniających:

- Kit szklarski - składa się z kredy szlamowanej i oleju lnianego. Używa się go do szklenia okien, uszczelniania szpar, otworów itp.

- Szpachlówka - to masa malarska zmieszana z wypełniaczem, która ma konsystencję pasty. Nadaje się do szpachlowania dziur, szpar i rys.

- Kit woskowy - naprawia się nim polakierowane lub matowe drewno. 

- Kit szelakowy - naprawia się nim polakierowane lub matowe drewno. Podobny jest do laku.

- Płynne drewno, czyli kit drzewny, drewno plastyczne - składa się z mączki drzewnej i oleju lnianego lub kleju. Używa się go do naprawy zadrapań, porysowań.

- Płynny metal - nadaje się do uszczelniania np. rur, rynien, dziur, rys i wgnieceń. 

- Płynna emulsja - wykonana jest z akrylu i wypełniacza i nadaje się do naprawy emalii np. w wannach czy zlewach.

komentarz 30 stycznia 2021 przez użytkownika Gość
A budapren czy wikol to nie rodzaj kleju czy raczej marka?
...