Rodzaj gwoździ określa się ze względu na materiał ich wykonania, długość, grubość i kształt główki. Sprzedaje się je na wagę i oznaczane są następująco:
25x55, czyli takie o grubości 2,5 mm i długości 55 mm
Pierwsza wartość oznacza średnicę gwoździa (części dziesiętne milimetra), a druga oznacza długość w mm.
By dokładnie wbić gwóżdź trzeba przyłożyć go w odpowiednie miejsce ukośnie, następnie ustawić go pionowo i przytrzymać. Teraz młotkiem należy puknąć delikatnie w gwóźdź, by wbił się on w materiał i by nie miał możliwości przechylenia się. Kolejne uderzenia młotkiem muszą być już coraz mocniejsze.
Jeżeli wbijamy gwóźdź w cienkie deski czy płyty, często może on działać jak klin i rozszczepiać drewno. Można tego uniknąć i wcześniej wywiercić małe otwory pod gwoździe lub obcięcie końców gwoździ. Gdy wbijając gwóźdź on nam się skrzywi, należy go wyrzucić.
Tutaj film przedstawiający prawidłowe wbijanie gwoździ w deskę:
Do wyciągania gwoździ trzeba użyć zazwyczaj obcęgów, które działają jak dźwignia. Trzeba natomiast pamiętać, by nie poruszać obcęgami e jedną i w drugą stronę wyciągając gwoździe, a oprzeć je o materiał i przetoczyć je po nim. Gwóźdź wyciągamy pociągając go kilka razy i chwytając zawsze jak najbliżej powierzchni materiału.
Do wyciągania gwoździ można również użyć drugiej strony młotka ciesielskiego (jeśli taki mamy). Dzięki niemu za pomocą dźwigni (na zdjęciu poniżej), można w prosty sposób wyciągnąć źle przybity gwóźdź.
,
A tak to wygląda w praktyce: