pytanie zadane 24 listopada 2016 w Dom i ogród przez użytkownika Gość
Jakie są rodzaje gwoździ?

1 odpowiedź

odpowiedź 24 listopada 2016 przez użytkownika

Rodzaj gwoździ określa się ze względu na materiał ich wykonania, długość, grubość i kształt główki. Sprzedaje się je na wagę i oznaczane są następująco:

25x55, czyli takie o grubości 2,5 mm i długości 55 mm

Pierwsza wartość oznacza średnicę gwoździa (części dziesiętne milimetra), a druga oznacza długość w mm. 

By dokładnie wbić gwóżdź trzeba przyłożyć go w odpowiednie miejsce ukośnie, następnie ustawić go pionowo i przytrzymać. Teraz młotkiem należy puknąć delikatnie w gwóźdź, by wbił się on w materiał i by nie miał możliwości przechylenia się. Kolejne uderzenia młotkiem muszą być już coraz mocniejsze. 

Jeżeli wbijamy gwóźdź w cienkie deski czy płyty, często może on działać jak klin i rozszczepiać drewno. Można tego uniknąć i wcześniej wywiercić małe otwory pod gwoździe lub obcięcie końców gwoździ. Gdy wbijając gwóźdź on nam się skrzywi, należy go wyrzucić.

Tutaj film przedstawiający prawidłowe wbijanie gwoździ w deskę:


 

Do wyciągania gwoździ trzeba użyć zazwyczaj obcęgów, które działają jak dźwignia. Trzeba natomiast pamiętać, by nie poruszać obcęgami e jedną i w drugą stronę wyciągając gwoździe, a oprzeć je o materiał i przetoczyć je po nim. Gwóźdź wyciągamy pociągając go kilka razy i chwytając zawsze jak najbliżej powierzchni materiału. 

Do wyciągania gwoździ można również użyć drugiej strony młotka ciesielskiego (jeśli taki mamy). Dzięki niemu za pomocą dźwigni (na zdjęciu poniżej), można w prosty sposób wyciągnąć źle przybity gwóźdź.
dźwignia młotka ciesielskiego do wyciągania gwoździ


A tak to wygląda w praktyce:

komentarz 5 maja 2020 przez użytkownika Gość
Niby proste i każdy powinien to potrafić, ale pierwszy raz skądś musi się dowiedzieć jak to robić. I dzięki waszym filmom i opisowi może się dowiedzieć.
...