pytanie zadane 23 listopada 2016 w Zdrowie i uroda przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 23 listopada 2016 przez użytkownika

Bania ruska to rodzaj sauny. Obecnie taką saunę można stworzyć w swoim ogrodzie i często możemy spotkać takie drewniane domki (zwłaszcza w ośrodkach SPA), w których wnętrzu znajduje się właśnie sauna. Zaletą jest to, że można korzystać z niej przez cały rok. 

Banię ruską, nazywa się tez parzelnią i w Rosji znana jest ona od lat. Służy do relaksowania się i podnosi kondycję zdrowotną. Zazwyczaj panuje tam temperatura 60oC, a wilgotność dochodzi nawet do 100%. Po wyjściu z bani, należy przyjmować dużo płynów i dużo odpoczywać. 

Korzystanie z bani hartuje ciało i przede wszystkim wzmacnia odporność. Poza tym wpływa na układ krążenia, oddechowy, a pocenie zwalcza toksyny i produkty przemiany bakterii. Zabiegi w niej poleca się osobom cierpiącym na bezsenność, żyjącym w stresie, często łapiącym przeziębienia, z alergiami, bólami mięśni i stawów. Przeciwwskazaniem do korzystania z bani są choroby układu krążenia, problemy z naczynkami, zapalenia skóry i choroby przewlekłe. 

sauna bania ruska

Bania ruska jest zazwyczaj zbudowana z drewna (drewniany domek) z małą liczbą okien. Bania może być 4-osobowa, ale są tez banie na 16 osób. Wnętrze podzielone jest na dwa pomieszczenia. W jednym z nich znajdują się ławki, stół i tu użytkownicy bani czekają na nagrzanie się kamieni przy gorących ziołowych herbatkach. Czasami w tej części znajduje się również prysznic. W drugim pomieszczeniu również są ławki znajdujące się na około pieca obłożonego kamieniami. Nagrzane do czerwoności kamienie polewa się wodą, dzięki czemu wytwarza się para. Im panuje wyższa temperatura, tym szybciej poci się organizm. w niektórych baniach stosuje się elektryczne piece, które szybciej się nagrzewają. Najważniejsze jednak, by serce bani, czyli piec posiadał jak największą ilość kamieni. Czasami może to być nawet 300 kg. 

Podczas nagrzewnia ciała, dobrze jeśli w pobliżu znajduje się tez chłodna woda, czy strumień do polewania i chłodzenia ciała. W zimie wodę można zastąpić śniegiem i nacierać nim ciało. 

komentarz 6 maja 2020 przez użytkownika Gość

Nazwa nieprzeciętną laugh

...