lh
pytanie zadane 18 listopada 2016 w Dom i ogród przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 20 listopada 2016 przez użytkownika

Drzewka owocowe kupujemy jesienią w pojemnikach i wówczas właśnie wtedy najlepiej jest je sadzić. Dlaczego? Ponieważ właśnie wtedy będą miały one dość czasu na wytworzenie nowych korzeni i wiosną rozpoczną wzrost. Należy zwrócić uwagę podczas zakupu drzewka, by kora była lśniąca, a cale drzewko było zdrowe i miało dobrze rozwinięty system korzeniowy o wykształconych pędach. 

Nowe drzewka należy podeprzeć palikami, by nie złamał ich silny wiatr. Wbija się je na głębokość około 5 cm w głąb ziemi i niech sięgają na wysokość podstawy korony drzewka. Wśród drzewek paliki przygotowujemy dla tych, które są półpienne (pień o wysokości od 60 do 100 cm) lub wysokopienne (pień o wysokości ponad 100 cm). Drzewka niskopienne (30-60 cm) nie wymagają podparcia. 

O sadzeniu można mówić i pisać wiele. Są pewne stare metody sadzenia na dobry porost. Jednym z nich jest wrzucenie do dołka kamienia, dzięki któremu drzewko nie będzie się zapadało podczas ugniatania gleby. Inną metodą jest wrzucenie na dno dołka ziarniaków zbóż, które będą dostarczały korzeniom hormonów. A jeszcze innym sposobem jest umieszczenie w dołku 1-2 zgniecionych aluminiowych puszek, które prawdopodobnie zapobiegały chorobom korzeni. 

Podczas przywiązywania młodych drzewek do palików najlepiej jest używać mocnych nylonowych rajstop, które z pewnością nie uszkodzą kory. Na zimę młode drzewka należy zabezpieczać. By to zrobić trzeba usypywać z ziemi kopczyki zabezpieczające przed zmarznięciem w zimę. Wiosna należy je odgarnąć i taki zabieg powtarzamy przez kilka kolejnych lat po posadzeniu drzewka. Ochroną dla drzewek przed zimą mogą być też chochoły ze słomy lub bielenie pni wapiennym mlekiem. 

Przed zasadzeniem drzewka, należy namoczyć jego korzenie przez około godzinę w papce z kompostu i wody. w tym czasie w ogrodzie i w miejscu, w którym ma się znaleźć nasze drzewko wycinamy w trawie koło o średnicy 1 m, a następnie usuwamy wierzchnią warstwę gleby. Teraz wykopujemy dołek o głębokości około 50 cm a na dnie robimy kopiec z próchniczej ziemi i sadzimy drzewko przysypując lekko ziemią. Pomiędzy korzenie wbijamy palik blisko pnia. Teraz przywiązujemy drzewko do palika, a dookoła pnia sypiemy obornik lub kompost, przykrywamy ziemią i podlewamy. 

To jaki plon będziemy otrzymywać zależy od odmiany, miejsca posadzenia i zewnętrznych warunków. 

Gatunek Plon z jednego drzewa/krzewu
jabłoń przemienny - 0-100 kg
morela przemienny - 0-kilkadziesiąt kg
jeżyny regularny - kilka kg
czarna porzeczka regularny - 2-5 kg
wiśnia, czereśnia przemienny - kilka-kilkadziesiąt kg
leszczyna przemienny - do 10 kg
aktinidia - kiwi regularny - kilka kg
brzoskwinia przemienny - 0-10 kg
grusza przemienny - kilka-kilkadziesiąt kg
śliwa przemienny - 0-kilkadziesiąt kg
pigwa przemienny - kilka-kilkadziesiąt kg
malina regularny - kilka kg na 10 m2 plantacji
czerwona porzeczka regularny - kilka-kilkanaście kg
winorośl regularny - kilka kg
orzech włoski przemienny - 0-kilkadziesiąt kg

...