seohost
pytanie zadane 18 listopada 2016 w Dom i ogród przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 20 listopada 2016 przez użytkownika

Niektóre kwiaty rosnące wiosną i latem w naszym ogródku sadzimy na początku wiosny z cebulek, a nie z nasion. Kwiaty cebulowe są zazwyczaj wieloletnie, a to oznacza, że możemy sadzić je przez wiele lat i cieszyć się nimi w naszym ogródku. Wystarczy tylko odpowiednio zadbać o ich bazę, czyli właśnie o cebulki, a dokładniej o ich przechowywanie. 

Gdy z kwiatów uschną już wszystkie liście i opadną kwiaty, wówczas wykopujemy cebulki kwiatowe z ziemi i układamy je na suchym piasku. Idealnie by było, żeby piasek ten znajdował się w drewnianej skrzynce. Dobrze jest rozłożyć je w ten sposób, by się nie stykały. Następnie cebulki kwiatowe spryskujemy kwiatem siarczanym, czyli sproszkowaną siarką. 

cebulki kwiatowe w koszach

Teraz należy posypać/przykryć cebulki drugą warstwą piasku, pamiętając o zostawieniu wystających wierzchołków (wierzchołki muszą wystawać ponad piasek). Tak przygotowane cebulki kwiatowe należy przechowywać w ciemnym, chłodnym i suchym miejscu, by nie zniszczyły ich gryzonie. Najlepsza do tego celu będzie piwnica. Cebulki kwiatowe można przechowywać również w inny sposób


Cebulki kwiatowe to nic innego jak podziemny pęd kwiatów. Mają go zazwyczaj kwiaty jednoliścienne, czyli np. takie jak: 

- tulipany,
- irysy,
storczyki,
- lilie
- oraz różnego rodzaju trawy ozdobne. 

Podobnie jak cebulki kwiatów, przechowuje się również cebulki jadalnych roślin jak chociażby bardzo znana i doceniana w kulinariach cebula zwyczajna czy czosnek pospolity. 

...