pytanie zadane 17 listopada 2016 w Fauna i flora przez użytkownika Gość
Czy ma on w ogóle swoją nazwę, czy jest to po prostu lilia w doniczce?
Jak o niego dbać?

1 odpowiedź

odpowiedź 17 listopada 2016 przez użytkownika

Lilia w doniczce to zwartnica. Znana jest też pod nazwami: hippeastrum, amarylis. Występuje jej wiele odmian, ale najciekawsze to:

- Floris Hekker,

- Papilio,

- Sydney.

Zwartnica ma olbrzymie kwiaty o średnicy około 15 cm. Kwiat ten można zakupić w kwiaciarni, ale można również kupić cebulkę i zasadzić go samodzielnie i obserwować jak rośnie. By tak zrobić należy do doniczki o średnicy większej o 6 cm od średnicy cebulki, wsypujemy garść keramzytu, a potem ziemię uniwersalną. Wkładamy cebulkę i obsypujemy ją ziemią lub mieszanką ziemi z torfem, by zasypać połowę cebulki. Uciskamy i podlewamy. Lilia ta lubi widne miejsca, więc w takim też należy ją ustawić. Podłoże musi być stale wilgotne, ale nie za mokre. 

Białawy pąk pojawi się około 3 tygodnie później. W kolejnych dniach możemy zaobserwować jak grubieje o rośnie wzwyż do około 60 cm. Na samym szczycie zaczną pojawiać się piękne kwiaty, które możemy podziwiać przez 3-4 tygodnie. Potem bulwa wypuszcza kolejny pęd. 

Zaschnięte kwiaty można oberwać i zostawić sam zielony pęd. Podlewaj go i używaj nawozu, a cebulka urośnie. Potem przesadź do nowej ziemi (listopad). 

...