dhosting
pytanie zadane 15 listopada 2016 w Gry przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 16 listopada 2016 przez użytkownika

Chyba każdy rodzic wie jak ważne jest wspomaganie rozwoju dziecka wszelako. Uczymy ich pisać, czytać, chodzić, jeść itp. Warto również wspomóc ich rozwój zmysłowy, szczególnie dotyku. Dobrze, gdy dziecko wie, że na świecie istnieje wiele różnych faktur i każda z nich jest inna. Jeszcze lepiej jeśli dziecko je zna i potrafi określić czy coś jest śliskie, gładkie, szorstkie, mokre, suche itp. Ponieważ dziecko świat najlepiej odkrywa zmysłami, a nie zawsze mamy możliwość by wyjść z dzieckiem na "bosy" spacer po plaży, trawie czy wodzie, zróbmy matę sensoryczną i pobawmy się z dzieckiem w domu.

mata sensoryczna

By wykonać taką matę przygotujcie:

- dwie kwadratowe lub prostokątne kartki z tektury (ja użyłam z kartonu po pieluszkach),

- nożyczki,

- ołówek,

- nożyk do papieru,

- różne materiały o różnych fakturach (np. folia, reklamówka, tektura, coś błyszczącego - więcej widać na poniższym zdjęciu),

- taśma klejąca lub klej na gorąco, by skleić oba kartony ze sobą. 

Najpierw na jednym, w moim przypadku kwadratowym, kartonie rysujemy różne kształty. W moim przypadku były to figury geometryczne, rybka, gwiazdka. Następnie wycinamy je za pomocą nożyka. 

jak zrobić matę sensoryczna

mata

szablony

Na wycięte miejsca naklejamy materiały o różnych fakturach. Jedno miejsce/jeden kształt = jedna faktura. Oczywiście materiał musi być nieco większy od wyciętego kształtu.

materiały na matę

Teraz przykładamy drugi kwadratowy karton i wszystko sklejamy taśmą lub klejem na gorąco.

tektura

I nasza mata sensoryczna gotowa. Wygląda tak:

szablony mata

tablica sensoryczna

tablica kształty

mata dotykowa

...