seohost
pytanie zadane 15 listopada 2016 w Kuchnia przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 15 listopada 2016 przez użytkownika

Jedzenie przygotowane w domu, bez różnicy czy są to kanapki, zupa czy sałatka, bez trudu można zabrać ze sobą wszędzie za pomocą odpowiednich naczyń do ich przenoszenia. W dobie naszych czasów coraz bardziej modne staje się przygotowywanie jedzenia w domu, pakowanie go i zabieranie ze sobą do pracy w termosach, pudełkach, słoiczkach i wielu innych pojemnikach. 

Obecnie na rynku można dostać wiele rodzajów pojemników plastikowych, w których możemy schować kanapki, sałatkę i wszystko to możemy jeść na zimno. Chociaż są również takie plastikowe pudełka, które może wstawić do mikrofalówki, żeby podgrzać posiłek. Większe miejsce w takim pojemniku można wykorzystać na kanapki, sałatkę czy drugie danie, a małe pojemniczki można wykorzystać do sosów, dipów lub drobnych przekąsek. 

plastikowe pudełko na śniadanie

Prócz nich jedzenie można przenosić w pojemnikach bento, czyli pojemnikach z przegródkami do porcjowania dania. Najczęściej są to styropianowe lub plastikowe transparentne pojemniki. Zawierają one dużo przegródek. 

pudełko bento na śnaidanie

Do dań ciepłych można użyć szerokich termosów obiadowych lub termomisek, które utrzymują temperaturę przez około 3-4 godziny i nie trzeba ich podgrzewać w kuchence mikrofalowej. 

termo naczynia

Klasykiem w przenoszeniu dań, szczególnie większych porcji są trójniaki lub czwórniaki. Jedzenie można też przenosić w słoiczkach. 

trójniaki

owsianka w słoiku śniadanie w słoiku

Modne ostatnio są również woskowijki i metalowe pudełka. Zarówno jedne, jak i drugie sprawdzą się nie tylko do przenoszenia jedzenia, ale również do pakowania śniadania do pracy lub szkoły

...