pytanie zadane 10 listopada 2016 w Dom i ogród przez użytkownika Gość
Czasem w niektórych butelkach od szampana znajduje się biały korek a w nim czerwona (lub innego koloru) zatyczka. Po co ona jest?

1 odpowiedź

odpowiedź 10 listopada 2016 przez użytkownika

Ta kolorowa, zazwyczaj czerwona lub zielona zatyczka w korku od szampana, nie jest wyłącznie ozdobą, ale pełni ważną funkcję w butelce szampana. Dzięki niej nie będziemy tracić bąbelków z tego napoju, gdy będzie on otwarty. 

korek od szampana plastikowy

Gdy otworzymy szampana i wyjmiemy plastikowy korek to należy odciąć jego dolną część (z białego korka), która zawsze znajduje się w szyjce butelki i włożyć z powrotem do butelki. Następnie zdejmujemy tylko kolorową zatyczkę i nalewamy szampana.

plastikowy korek od cydru

Dzięki tej małej, niepozornej, kolorowej zatyczce, będziemy mogli w każdej chwili dolać sobie pysznego napoju, pewni, że szampan nam nie wywietrzeje. Jak wiadomo szampan bez bąbelków nie smakuje już tak samo pysznie. 

dziurka w korku

Taki patent możemy zastosować tylko w przypadku plastikowego korka. Nie zrobimy tego z zatyczką zrobioną z korka lub innego tworzywa. Na rynku można też kupić metalowe lub szklane zatyczki do butelek, które również pełnią tę samą funkcję co korki plastikowe, ale myślę, że ta ciekawostka od teraz będzie wam przydatna. 

komentarz 3 czerwca 2020 przez użytkownika Gość
A to ciekawe. Nigdy się nie zastanawialam po co ten korek.

Chociaż ostatnio kupowałam dzieciakom szampana piccolo to nie było tej zatyczki. Był sam cały biały korek. Więc widać że jest on stosowany tylko w tradycyjnych szampanach.
komentarz 21 kwietnia 2021 przez użytkownika Gość
Wow.

Gdyby tak dało się wyjmować te białe korki z butelek i z powrotem wsadzać.

Słyszałem też inne zastosowanie tych korków. Ktoś twierdził, że są po to, żeby gaz nie uciekał i zawartość butelki się nie wylewała. Ale teraz wiem, że to tylko zabobon.
...