seohost
pytanie zadane 9 listopada 2016 w Dom i ogród przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 9 listopada 2016 przez użytkownika

Oczywiście, że można, ale trzeba spełnić kilka ważnych warunków, by mieć wspaniałe okazy nie tylko drzewka cytrynowego, ale też innych cytrusowych drzewek w domu. 

Jeśli zdecydujemy się na hodowlę takiego drzewka w domu to dużym jego plusem będzie zapach jaki dany owoc będzie roznosił. Natomiast musimy pamiętać, by drzewka nie ustawiać w kuchni jeżeli mamy kuchenkę na gaz, gdyż cytrusom szkodzi nawet najmniejsze jego stężenie. Cytrusy nie lubią też przestawiania, ani przekręcania doniczki oraz przeciągów i skoków temperatury. 

Miejscem idealnym dla cytrynowego drzewka będzie z dużą ilością rozproszonego światła i wilgoci w powietrzu. Drzewka przesadzamy oraz przycinamy wiosną,a w okresie od kwietnia do października nawozimy. Podlewamy je regularnie, ale nie za często, gdyż przelanie będzie powodowało opadanie liści. Na czas wiosny i lata drzewko możemy wystawić na taras bądź do ogrodu, natomiast na zimę i jesień postawmy w takim miejscu, by temperatura wynosiła około 15oC i miejsce to było widne. 

Choć drzewko cytrusowe można kupić już gotowe, to można je również wyhodować samodzielnie od pestki. Warto najpierw porysować pestkę żyletką, by lepiej wchłaniała ona wodę. Następnie wkładamy ją do doniczki wypełnionej torfem i piaskiem. By nasionko wykiełkowało, należy je regularnie podlewać i zadbać o temperaturę około 25oC. Czas kiełkowania to około 25-28 dni. Na doniczkę można również naciągnąć podziurkowaną folię, by temperatura wewnątrz doniczki była wyższa. Na efekt w postaci drzewka będzie trzeba jeszcze długo czekać, nawet kilkanaście lat (to ze względu na nasz klimat). Szybciej zaowocuje roślina pobrana z owocującego już drzewka. 

Jeśli zdecydujemy się na kupno gotowego drzewka, to najlepszą odmianą będzie cytryna skierniewicka o dużych owocach, które dość wcześnie zakwitają. 

...