pytanie zadane 9 listopada 2016 w Kuchnia przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 9 listopada 2016 przez użytkownika

Jakość i prawdziwość miodu można sprawdzić w bardzo prosty sposób w domowym zaciszu. Nigdy nie mamy pewności, czy miód który kupiliśmy jest prawdziwy, nawet gdy kupujemy je na lokalnym targowisku. 

1. Pierwszym sposobem na sprawdzenie jakości miodu jest napełnienie szklanki wodą, a potem dodanie do niej dużej kropli miodu. Czysty miód powinien opaść na dno i pozostać tam w formie pierwotnej. Nie powinien się rozpuszczać w wodzie sam. Wiadomo, że rozpuści się w niej po zamieszaniu/rozmieszaniu łyżeczką, ale sam bez mieszania nie powinien się rozpuścić. 

2. Miód można też nabrać na kawałek papieru i go podpalić. Dobrej jakości miód powinien się palić. Natomiast jeśli pod wpływem ognia nie chce się on palić oznacza to, że miód jest zanieczyszczony i sztuczny. 

3. Podobnie jak z kartką, możemy pół łyżeczki miodu położyć na tealight, czyli na małych świeczkach-podgrzewaczach, po czym zapalić świeczkę. Jeśli płomień zaraz zgaśnie, oznacza to, że miód jest sztuczny, rozcieńczony wodą. Prawdziwy miód będzie się palił. 

podgrzewacz posmarowany miodem

palący się miód

gasnąca świeczka od miodu

4. Jeśli natomiast nie mamy w zasięgu tych wszystkich przedmiotów do sprawdzenia jakości miodu, możemy użyć własnego paznokcia (to zawsze mamy przy sobie). Kładziemy na paznokciu kroplę miodu, który powinien się na nim utrzymać, ponieważ prawdziwy miód ma gęstą konsystencję. Zły miód zaraz się rozpłynie. 

...