pytanie zadane 4 listopada 2016 w Geografia przez użytkownika Gość
I czemu np. Włochy nazywają się tak a nie inaczej?

1 odpowiedź

odpowiedź 4 listopada 2016 przez użytkownika

Nazwy państw, często mają oczywiste pochodzenie, ale czasem tak nie jest. Oto nazwy niektórych państw i wyjaśnienie pochodzenia ich nazwy.

ANGLIA (zobacz więcej Państw zaczynających się na literę A) - wzięła się od plemienia Anglów mieszkających na tych Wyspach już w V wieku. W czasach starożytnych kraj ten nazywano Albionem, ponieważ znajdowały się tam białe klify, dokładnie w hrabstwie Kent, a po łacinie biały to albi. Drugą propozycją również z tychże czasów jest Albion, czyli syn Posejdona, który również mieszkał na Wyspach Brytyjskich. 

AUSTRALIA - to Terra Australis Incognita, co oznacza nieznany południowy kraj. Termin ten stworzył Arystoteles, który wraz z Ptolemeuszem, uważał, że w południowej części globu znajduje się jakiś ląd. terminu tego używano, aż do połowy XVIII wieku. 

CZAD - nazwę zawdzięcza nazwie jeziora Czad. W języku ludu Kanuri słowo tsade oznaczało jezioro. Czad to kraj, który nazywa się Jezioro.

CHILE - pochodzenie tej nazwy nie jest jednoznaczne. Jedna teoria mówi o odgłosie wydawanym przez ptaki zamieszkujące ten kraj (trile), druga to teoria wzięta z ludów plemienia Quechua, gdzie chili to zimno, chiri to pustynia, a tchili to śnieg. Najbardziej prawdopodobne teoria to nazwa pochodząca z języka Aymara, która oznacza koniec świata - chili (w sensie geograficznym).  

DANIA - nazwa wzięła się od zamieszkujących te tereny Dunów. Duńczycy mówią do dziś na swój kraj Danmark, co oznacza dhen - niska, mark - marchia. 

EGIPT - w czasach starożytnych określano ten ląd Kemet, czyli Czarna Ziemia. Obecnie Egipcjanie nazywają go Misr, co oznacza kraj. Nazwę obecną nadali mu jednak Grecy - Aegyptus, co oznacza pod morzem Egejskim.

JAPONIA - mieszkańcy Japonii określają go mianem Kraju wschodzącego Słońca, czyli Nippon. Nazwa ta używana jest w różnych narracjach językowych: katalońskiej (Japang), malajskiej (Jatbun), mandaryńskiej (Jipangu) i dlatego mieszkańców Nippon nie określa się mianem Nippończyków. 

KANADA - kanata to osada w języku ludów Irokezów i Huronów. Państwo to uzyskało autonomię w 1931 roku. 

NIEMCY - prawdopodobnie wywodzi się ona od słowa niemi oznaczającej niezrozumiałych. W średniowieczu osoby mieszkające w Karpatach, ale mówiące po niemiecku określano mianem Głuchoniemców. Jest jeszcze inna teoria mówiąca, że nazwa ta wywodzi się z nazwy plemienia Nemeti

POLSKA - nazwa pochodzi od nazwy plemienia Polan, zamieszkujących obecne tereny kraju. 

ROSJA - nazwa pochodzi od Rusi, czyli od przekształconego słowa rossieja oznaczającego rozsianą ziemię, która była ojczyzną ludu Roksolanów. 

URUGWAJ - nazwa pochodzi od płynącej przez ten kraj rzeki i oznacza rzekę ptaka lub ptasi ogon.

WŁOCHY - nazwa pochodzi od mieszkającego tu ludu Wolków, których w Polsce określano mianem Wołchów.

WĘGRY - w języku węgierskim to Magyar, co oznacza lud mówiący.

ZIMBABWE - nazwa pochodzi od słów zimba - domy i bahwe - kamienie i pochodzi z plemienia Bantu. 

komentarz 30 stycznia 2021 przez użytkownika Gość
Widać ze sporo nazw powstało po prostu od nazwy ludności która mieszkała na tych terenach.
...