pytanie zadane 4 listopada 2016 w Kuchnia przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 4 listopada 2016 przez użytkownika

Jabłka mają wiele właściwości dla naszego zdrowia i opiszę je poniżej. Prócz tego mają dużo witamin (C, A, z grupy B, PP) i minerałów (potas, fosfor, wapń, sód, magnez, żelazo), kwasy organiczne (jabłkowy, cytrynowy, chinowy, bursztynowy), cukry, pektyny no i są to nasze polskie sezonowe owoce, które powinniśmy jeść każdego dnia.

Ze względu za dużą zawartość witaminy C, jabłka wzmacniają naszą odporność. Najwięcej tej witaminy znajduje się w małych jabłkach lub w odmianach kwaśnych. Oczywiście najlepiej jest jeść jabłka ze skórką, gdyż wtedy są zdrowsze, ale trzeba pamiętać o ich wcześniejszym, dokładnym umyciu. Natomiast 1 lub 2 jabłka dziennie pomagają obniżyć poziom złego cholesterolu, a także usuwają zaparcia i usprawniają perystaltykę jelit oraz chronią przed miażdżycą. 

właściwości jabłek

Mając problemy z zatrzymywaniem wody w organizmie z pomocą mogą nam przyjść jabłka, które mają działanie moczopędne. gdy cierpisz na stany zapalne gardła lub jamy ustnej, pij napar ze skórek od jabłek (jabłkowa herbatka). 

Jabłka powinny też jeść osoby, które mają nadwagę, gdyż wspomagają one procesy odchudzania. Zawierają mało kalorii, ale też cukry, dlatego powinniśmy jeść dziennie nie więcej niż jedno średniej wielkości jabłko. Poza tym jabłka dzięki dużej ilości pektyn oczyszczają organizm i usuwają z niego toksyny, co również może się wiązać z utratą wagi. Jedząc jabłka wzmacniamy też zęby, skórę i paznokcie, ponieważ ułatwiają one przyswajanie wapnia z innych produktów spożywczych. Przeciwutleniacze zawarte w jabłkach korzystnie wpływają na skórę i hamują procesy starzenia się jej. 

...