pytanie zadane 3 listopada 2016 w Fauna i flora przez użytkownika anonimowy
Ostatnio wszędzie jest głośno o tym, że mamy coraz mniej pszczół i innych pożytecznych owadów i, że najlepiej byłoby stworzyć dogodne warunki dla nich, by spokojnie mogły w nich żyć. Stąd moje pytanie.

1 odpowiedź

odpowiedź 3 listopada 2016 przez użytkownika

Jeśli mamy ogród pełen kwiatów to stworzenie takiego domku dla pszczół jest idealnym rozwiązaniem, by pomóc im się rozmnażać i przetrwać. A my takim rozwiązaniem będziemy dodatkowo chronić przyrodę. 

Schronienia dla owadów buduje się wczesną wiosną, ponieważ wtedy owady szukają dogodnego miejsca na złożenie jaj. Natomiast na jesieni stawiane są budki dla trzmieli i złotooków (których w czasie zimy ginie około 90%). Oczywiście owady zawsze będą potrzebować schronienia, a nie tylko w czasie tych dwóch pór roku, ponieważ często chcą schronić się przed deszczem, niska temperaturą czy przed drapieżnikiem. Niegdyś owady miały więcej miejsc do przetrwania ciężkich warunków, ponieważ kryły się w strzechach, szparach między cegłami, zakamarkach, piwnicach czy strychach domów. 

Jeśli zdecydujemy się na utworzenie domku dla owadów w naszym ogródku, to musimy wziąć pod uwagę kilka bardzo istotnych rzeczy. Przede wszystkim miejsce, w którym będzie stał domek, musi być osłonięte od deszczu i wiatru, dobrze jak będzie zaciszne i słoneczne (południowa lub południowo-wschodnia część domu). Domek mniejszy można powiesić pod okapem domu, ustawić we wnętrzu altany całorocznej, albo pod wiatą, natomiast większe można postawić w sadzie między drzewami i przykryć wodoszczelnym daszkiem. Musimy pamiętać, by domek w całości był wykonany z naturalnych materiałów, takich jak: trzcina, bambus, kawałki suchego drewna, drewniane deseczki, słoma, mech, glina czy cegła dziurawka. 

Jeśli chcemy zrobić w miarę taki domek/miejsce w którym mogłyby żyć owady, to dobrze jest zostawić w ogrodzie np. niewielką stertę kamieni, gdzieś w kącie, stos suchej trawy, liści lub słomy, pędy malin czy czarnego bzu lub pień starego zeschniętego drzewa, w  którym można nawiercić otwory. 

dom dla pszczół

Inne domy dla owadów możemy budować z naturalnych składników w połączeniu z podstawowymi narzędziami. Poniżej wypisze kilka sposobów na ich wykonanie:

1. 10-15 cm pędy bambusa, łodygi malin (puste w środku) lub trzciny składamy w poziomą wiązkę i związujemy sznurkiem i na środku robimy pętelkę byśmy mogli ją zawiesić. Wieszamy ją nad zadaszeniem w miejscu osłoniętym od wiatru. 

2. Można też nawiercić kawałki suchego drewna. Nawiercamy otwory blisko środka, by od zewnętrznej strony była izolacja cieplna. Głębokość kanalików powinna wynosić od 6-12 cm, a średnica od 2-7 mm. 

3. Możemy użyć gliny, którą mieszamy ze słomą (sieczka słomiana) w proporcji 3:1 i uformować z tego kulę. Z jednej jej strony należy wydrążyć kanaliki, wypustki i wgłębienia. Taki domek należy suszyć kilka dni na słońcu. Glinę można zastąpić cegłą dziurawką, którą ustawiamy pionowo.

4. Z suchych deseczek można wykonać skrzyneczki, które można podzielić na różne sektory (będziemy wkładać do niej różnego rodzaju materiały na domki lub można w niej stworzyć tylko jeden domek jednego rodzaju. Na dole takiej skrzyneczki możemy ustawić cegły, wyżej kawałki drewna z wydrążonymi tunelikami, nad nimi patyczki, a wolną przestrzeń wypełniamy mchem lub trawą. Taki domek musi być wodoszczelny. 

5. Budki dla złotooków i trzmieli muszą być wypełnione słomą, sianem lub suchym mchem. Dodatkowo można pomalować je na czerwony lub brązowy kolor, który je przyciągnie. Na zimę przed bardzo niskimi temperaturami domek należy przenieść do pomieszczenia. 

6. Mieszkanie dla trzmieli można zbudować pod ziemią, gdyż lubią zacienione miejsca. Trzeba w tym celu wykopać prostokątny dołek i wyłożyć go deskami i mchem, na końcu przykrywając deską. Musimy również przygotować co najmniej jedno lub dwa wyjścia, by po wiosennych roztopach nie groziło im zalanie. 

...