pytanie zadane 2 listopada 2016 w Turystyka przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 2 listopada 2016 przez użytkownika

Punkt charakterystyczny to jak sama nazwa wskazuje, punkt wyróżniający się czymś spośród innych punktów, obiektów itp. Pojęcie to często stosuje się w turystyce, podróżach, na obozach, wyjazdach, w harcerstwie itp. 

Co może być punktem charakterystycznym, co może wyróżniać się spośród obiektów? Wszystko zależy od terenu na jakim się znajdujemy lub od mapy jaką posiadamy. W każdej sytuacji należy określić odpowiednio przydatność informacji, by odczytać najważniejsze punkty. 

Takie charakterystyczne punkty można podzielić na te:

- bardzo charakterystyczne - to takie, które widzimy na "pierwszy rzut oka", są duże, wyróżniają się barwą, konstrukcją, są rozpoznawalne, czyli np. kościoły, kapliczki, stacje kolejowe czy benzynowe itp. Mogą nimi być też autostrady, strumyki czy ścieżki rowerowe.

kościół jako punkt charakterystyczny

- wymagające interpretacji - tu trzeba nauczyć się nieco rozpoznawania charakterystycznych miejsc. Mając mapę potrafimy określić kilka punktów, by np. z miejsca A, znaleźć się w miejscu B. Mogą to być takie punkty jak np. charakterystyczne pomniki, mniejsze budowle, kolorowe napisy czy tablice informacyjne. 

pomnik jako punkt charakterystyczny

Obecnie korzystając z najnowszych technologii można ustawić sobie w urządzeniu opcje 'punkty charakterystyczne' i wówczas w kilka sekund mamy pokazane charakterystyczne punkty znajdujące się w danym miejscu, na danym obszarze.  

...