pytanie zadane 1 listopada 2016 w Różne przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 1 listopada 2016 przez użytkownika

Poniżej wyjaśnię skąd wzięły się nazwy dni tygodnia, a w odnośniku możecie poczytać o pochodzeniu nazw miesięcy.

Według Starego Testamentu pierwszym dniem tygodnia zawsze była niedziela. Jak wiemy obecnie jest ona siódmym dniem tygodnia, ale zacznijmy po kolei. Nasze dni tygodnia pochodzą od tradycji Chrześcijańskiej. Ponieważ to Słowianie wprowadzili nazwy dni tygodni, które dziś używamy i jako pierwszy dzień początkowo ustanowiono niedzielę, to kolejny dzień, który następował po niedzieli, czyli stał się pierwszym dniem tygodnia. 

Poniedziałek - czyli dzień po niedzieli. W innej religii dniem po niedzieli opiekował się Księżyc i widać to np. w języku angielskim, gdzie poniedziałek to Monday.

Wtorek - oznacza wtórny dzień po niedzieli. Słowo wtórny oznacza drugi i niektórzy do dziś tak np. liczą: po pierwsze, po wtóre, po trzecie... W języku angielskim pochodzi od boga wojny Tyra - Tuesday. 

Środa - oznacza środkowy dzień tygodnia. W jeżyku angielskim dzień boga Wottana, czyli Wednesday. 

Czwartek - to czwarty dzień tygodnia, nazwa pochodzi od liczebnika 4. W języku angielskim nazwa pochodzi od boga Thora, czyli Thursday.

Piątek - piąty dzień tygodnia, pochodzi zarówno od liczebnika 5, ale również od zapisu, który dokonano w 1402 roku i mówiono w nim, że zrobimy coś do pantku, czyli piątku. W języku angielskim słowo pochodzi od bogini Frei, czyli Friday. 

Sobota - nazwa pochodzi od Szabatu. W jeżyku angielskim słowo pochodzi od planety boga Kronosa - Saturna i dlatego mówi się na ten dzień Saturday. 

Niedziela - pochodzi od słowa ne delati, które oznacza nie działać, nic nie robić. Dzień ten jest dniem wypoczynku, w którym zazwyczaj nie pracujemy. W innej religii niedzielą opiekowało się słońce, dlatego też np. w języku niemieckim dzień ten nazywa się Sontag lub Sunday w języku angielskim. 

komentarz 18 czerwca 2020 przez użytkownika Gość
Nieźle wytłumaczone to nad czym malo kto i mało kiedy się zastanawia. Bo przecież mamy masę nazw różnych rzeczy i nawet nie zastanawiamy się skąd one pochodzą.
komentarz 22 marca 2022 przez użytkownika Gość
Najlepszy dzień tygodnia to piątek, piąteczek piątunio ;)
...