pytanie zadane 21 października 2016 w Kuchnia przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 23 października 2016 przez użytkownika

Najlepiej tak dokładnie obliczyć i wyważyć produkty i dostosować ich ilość do potrzeb rodziny, by resztki nie pozostawały. Najsmaczniejsze bowiem są potrawy świeżo przygotowane, ponadto są one najzdrowsze. Natomiast jeśli jednak pozostają jakieś resztki to należy je tak zabezpieczyć, by się nie zmarnowały. 

W tym celu należy włożyć każdy produkt do oddzielnego pojemniczka, nakryć i schować do lodówki, a potem zużyć możliwie jak najprędzej. Dobrze jeśli zużyjemy je jeszcze tego samego dnia. 

Jeśli mamy np. resztkę bułki czy chleba, możemy zetrzeć je na bułkę tartą. Ziemniaki można pokroić, podsmażyć i zjeść na kolację z sosem, ogórkami, śledziem czy kwaśnym mlekiem, albo zużyć do ziemniaczanej sałatki. 

Resztki mięsa można zmielić w maszynce i zużyć np. do farszu do pierogów, pasztecików lub zapiekanek. Można również zużyć je do bigosu, barszczu lub galaretki z nóżek. Jarzyny zużyć do sałatki. To samo możemy zrobić z owocami. Natomiast obierki z jabłek można ułożyć w słoiku, zalać letnią przegotowaną wodą, dodać cukier (10 g na litr wody) i możemy zrobić tak domowy ocet owocowy

...