pytanie zadane 21 października 2016 w Kuchnia przez użytkownika Gość
I z czego?

1 odpowiedź

odpowiedź 24 października 2016 przez użytkownika

Kisiel przyrządza się zawsze na jednakowej zasadzie, zarówno kisiel gotowy i domowy. Zmienia się tylko jego główny składnik (sok owocowy, przecier owocowy, owoce surowe lub mleko). Do mlecznych kisieli stosuje się dodatki, które nadają im zdecydowany smak i zabarwienie, czyli np. wanilię, kakao lub karmel. Kisielu nie należy mylić z budyniem

Kisiel musi być tak zagęszczony, żeby po ostygnięciu mieć konsystencję galaretki. To zasługa odpowiedniej ilości mąki w stosunku do ilości wody. Ilość mąki na porcję kisielu to 8-10 g. Ilość cukru wg uznania i smaku. Zaś porcja kisielu powinna wynosić 100-150 g. Poniżej podaję przepis na kisiel na 1 porcję (dla 1 osoby).

1. Kisiel z soku owocowego

Składniki: 30 g soku malinowego, 75 g wody, 10 g mąki ziemniaczanej, 50 g wody do zawiesiny, cukier, kwasek cytrynowy. 

Wykonanie: 

W garnku robimy zawiesinę z zimnej wody i mąki. Gotujemy w rondelku wodę z sokiem, cukrem i kwaskiem, zestawiamy na mniejszy ogień. Zawiesinę zamieszamy i powoli wlewamy na wrzący płyn, ciągle mieszając. Podgrzewamy do temperatury wrzenia, ale nie gotujemy. Wlewamy do wcześniej wypłukanych wodą salaterek i zostawiamy do ostygnięcia. 

2. Kisiel z surowych jabłek

Składniki: 60 g jabłek, 45 g wody, 20 g cukru, 10 g mąki ziemniaczanej, 30 g zimnej wody. 

Wykonanie: Umyte jabłka obrać i zetrzeć na tarce. Wymieszać z cukrem. Obierki i gniazda nasienne wrzucić na wrzącą wodę, ugotować i przecedzić, natomiast wywar zagotować. Z mąki i wody przyrządzamy zawiesinę, którą następnie wlewamy do gotującego się wywaru i mieszamy. Podgrzewamy do temperatury wrzenia, ale nie gotujemy. Dodajemy starte jabłka i mieszamy, Wlewamy do salaterek. 

3. Kisiel z żurawiny

Składniki: 30 g żurawiny, 110 g wody, 25 g cukru, 8 g mąki ziemniaczanej, 25 g zimnej wody.

Wykonanie: Żurawinę opłukać na sitku i rozgnieść w garnku. Zalać wrzącą wodą i gotować kilka minut. Następnie przetrzeć przez sitko, dodać cukier i zagotować. Z mąki i zimnej wody przyrządzamy zawiesinę. Przecier odstawić na mniejszy ogień i wlać zawiesinę ciągle mieszając. Podgrzać do momentu zagotowania, a następnie wlać do salaterek. 

4. Kisiel kakaowy

Składniki: 5 g kakao, 10 g cukru, 5 g maki ziemniaczanej, 100 g mleka.

Wykonanie: Cukier, kakao i mąkę wymieszać. Do nich dodać 4 łyżki zimnego mleka i sporządzić zawiesinę. Resztę mleka zagotować i gdy zacznie wrzeć wlać zawiesinę, ciągle mieszając. Gęstniejący kisiel zagotować i ostudzić. 

5. Kisiel waniliowy

Składniki: 1/8 litra mleka, 8 g mąki ziemniaczanej, 10 g cukru, 1/10 laski wanilii. 

Wykonanie: Mleko zagotować. Zrobić zawiesinę z mąki i części zimnego mleka, a następnie wlać ją na wrzące mleko. Przyprawić wanilią i cukrem. Zagotować, ostudzić.

6. Kisiel karmelowy

Składniki: 8 g mąki ziemniaczanej, 1/8 l mleka, 2 łyżki karmelu, 20 g cukru.

Wykonanie: Zawiesinę zrobić z części mleka i mąki. Resztę mleka zagotować. Wlać do niego zawiesinę i zagotować. Dodać cukier i karmel, wymieszać. Ostudzić i wlać do salaterek. 

7. Kisiel z siemienia lnianego

...