pytanie zadane 21 października 2016 w Kuchnia przez użytkownika anonimowy
Jeśli tak to do czego?

1 odpowiedź

odpowiedź 24 października 2016 przez użytkownika

Kogel-mogel robi się z żółtka jaja i cukru (żółtko i 4 łyżki cukru). Oba składniki należy ucierać do momentu połączenia się ich i dopóki żółtko nie zostanie otoczone cienką warstwą białka. 

Poprzez powietrze dostarczone przy ucieraniu, żółtko zaczyna zwiększać swoją objętość. Żółtko zawiera również wodę, w której rozpuszcza się cukier. Cukier osadza się na ściankach pęcherzyków żółtka, pogrubia je i wzmacnia, zaś powietrze rozjaśnia barwę żółtka i powiększa jego objętość. Barwa kogla-mogla powinna być kremowa. Żółtka utarte spulchniają potrawy, do których są dodawane, przez co nadają się do deserów i wypieków. 

Kogel-mogel można wykorzystać również do stworzenia sosu waniliowego. w tym celu ucieramy żółtko z 20 g cukru. 1/8 litra mleka wlewamy do rondelka i dodajemy również 1/10 laski wanilii i całość zagotowujemy. Kogel-mogel mieszamy i wlewamy go powoli, cienkim strumieniem do garnuszka. Cały sos lekko podgrzewamy, a potem studzimy. Możemy użyć go do kisieli owocowych, budyni i deserów. 

Prócz tego kogel-mogel można użyć do zupy "nic". 1/4 litra mleka i 1/10 laski wanilii zagotowujemy. Żółtko ucieramy z 20 g cukru, zaś białko jaja ubijamy na sztywną pianę, do której na koniec dodajemy 10 g cukru pudru. Pianę kładziemy łyżką na gotujące się mleko i zagotowujemy. Następnie łyżką cedzakową przenosimy to do wazy lub na talerz. Wrzącym mlekiem zaparzamy żółtka. Zupę wlewamy do wazy lub na głębokie talerze. Taka zupę "nic" podaje się najczęściej z ryżem gotowanym na mleku. Zupa ma specyficzny, słodkawy smak i nadaje się głównie do żywienia dzieci. 

...