pytanie zadane 20 października 2016 w Kuchnia przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 20 października 2016 przez użytkownika

Pierogi to pyszna potrawa znana chyba na całym świecie. Każda część naszej kuli ziemskiej ma swój przepis na swoje pierogi, tak jak w Polsce w różnych jej rejonach są przepisy na różne rodzaje pierogów. Lubimy je jeść już gotowe w restauracji lub kupne w sklepie, ale pierogi można też zrobić samodzielnie w domu. Co jednak, gdy podczas ich gotowania zaczną się rozklejać? 

Rozklejające się pierogi to częsta przypadłość, zwłaszcza początkujących kucharzy. Pierogi rozklejają się dlatego, że nie zostały wystarczająco mocno doklejone ich brzegi. Czasem też mogą się rozklejać, dlatego, że w ich wnętrzu znajduje się za dużo powietrza. Dlatego sklejając pierogi musimy pamiętać, aby pozbyć się nadmiaru powietrze ze środka pierogów i dobrze je skleić na brzegach, dociskając jeden do drugiego. 

lepienie pierogów

Dobrym sposobem na problem rozklejających się pierogów jest posmarowanie brzegów ciasta białkiem jaja lub wodą. Potem trzeba dokładnie i starannie skleić ze sobą wierzchnie części ciasta. Dodatkowo można mocniej przycisnąć brzegi ciasta np. widelcem. 

Pierogi najlepiej gotować w dużym, ale nie wysokim garnku. Wrzucamy je dopiero wtedy, gdy woda zacznie wrzeć. Mieszamy drewnianą łyżką i gotujemy pod przykryciem, aż zawrzą i zaczną wypływać na powierzchnię. 

...