seohost
pytanie zadane 19 października 2016 w Kuchnia przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 19 października 2016 przez użytkownika

Dynia króluje na naszych stołach zazwyczaj w jesiennych miesiącach. Występuje w różnych kształtach, kolorach, rozmiarach i smakach. Dlatego warto poznać jej rodzaje. oto one:

- Dynia zwyczajna może być okrągła lub podłużna i zazwyczaj ma kolor zielony lub pomarańczowy, zaś w środku jest żółta lub pomarańczowa. Nadaje się na pikle, sosy, puree lub przecier, ale także na surówkę i sałatkę. Jest to dynia rosnąca w Polsce.

dynia zwyczajna

- Dynia makaronowa ma owalny kształt i żółtozieloną skórkę. Miąższ po ugotowaniu rozdziela się na drobne włókna i można nimi zastąpić makaron, zwłaszcza spaghetti - stąd nazwa. Nadaje się do ciast, deserów i marynat. Jest delikatna w smaku.

dynia makaronowa

- Dynia hokkaido ma niewielkie rozmiary i jest lekko spłaszczona. Jej skórka ma jasnopomarańczowy kolor i ciemnopomarańczowy miąższ. Nadaje się idealnie na zupę dyniową. Można ją piec w całości, gotować na parze lub dusić. Z wyglądu może przypominać cebulę. 

dynia hokkaido

- Dynia olbrzymia, którą można uprawiać również w Polsce. Może mieć ona barwę zieloną, żółtą lub pomarańczową. Dynia ta ma bardzo duże rozmiary: może ważyć do 50 kg, choć rekordowa ważyła 598 kg (rekord w Polsce). Taka dynia może w sobie pomieścić nawet 400 nasion/pestek. 

dynia olbrzymia

- Dynia piżmowa jest podobna do melona i kształtem przypomina podłużną gruszkę. Ma zazwyczaj barwę pomarańczową, a po przekrojeniu pachnie piżmem (stąd jej nazwa). Nie posiada włókien, jest słodka.

dynia piżmowa

- Dynia figolistna osiąga wagę około 5-6 kg. Jej skórka jest zielona w białe paski lub łatki tworzące marmurek. Z owocu dyni robi się napoje, słodycze, a pędy używane są jako pasza dla zwierząt. 

- Dynia ozdobna to odmiany dyni zwyczajnej i dyni olbrzymiej. Dynie te mają różne nieforemne kształty, różne rozmiary i służą wyłącznie do ozdoby.

dynia ozdobna

...