pytanie zadane 4 września 2015 w Fauna i flora przez użytkownika anonimowy
Czy da się coś zrobić żeby deszczu było więcej?

1 odpowiedź

odpowiedź 6 września 2015 przez użytkownika

Opady deszczu powodowane są poprzez cyrkulację atmosferyczną. Ma ona miejsce między powierzchnią ziemi a ziemską atmosferą. Deszcz powstaje wtedy, gdy wytworzą się dostatecznie duże chmury. Wówczas kropelki deszczu jakie się w niej znajdują, po osiągnięciu cięższej masy opadają, czyli powstaje deszcz. 

padający deszcz

Deszcz bierze się z chmur i by mógł opaść na ziemię, musi tych chmur być dużo. Chmury są wypełnione wodą, która unosi się w górę podczas parowania, gdy jest ciepło. Para ta jak znajduje się wyżej to krystalizuje się, ponieważ temperatura spada im wyżej od powierzchni ziemi się znajdujemy. Gdy temperatura zaczyna wzrastać do temperatury powyżej topnienia lodu, następuje skraplanie wody, a tym samym opad deszczu. 

Ostatnio wyczytałam gdzieś, że podobno można przyspieszyć opady deszczu sadząc drzewa iglaste. Dzieje się tak, ponieważ drzewa te wydzielają zapach, za który odpowiedzialne są substancje aromatyczne zwane alfa - pinenami. Występują one w żywicy sosny i są głównym składnikiem terpentyny. Ostatnio naukowcy z Wielkiej Brytanii wprowadzili cząsteczki alfa - pinenów do komory z gazami atmosferycznymi, po to by sprawdzić czy przyspieszy to zbieranie się pary wodnej i zmienianie jej w kropelki wody lub grudki lodu. Pachnące cząsteczki okazały się wspaniałym katalizatorem do tworzenia chmur. 

Na świecie prawie w każdym jego miejscu padają deszcze. Mniejsze, większe, ale są. Jedynym wyjątkiem może być klimat polarny, gdzie panują ujemne temperatury i woda jest cały czas w stanie skrystalizowanym. Innymi miejscami, w których występują słabe opady deszczu są: pustynie czy stepy. Zaś największe opady deszczu występują w krajach położonych w strefie równikowej. 

...