pytanie zadane 7 października 2016 w Dom i ogród przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 7 października 2016 przez użytkownika

Pellet (inna nazwa w użyciu - peletto inaczej paliwo uzyskiwane z biomasy, czyli z mieszanki trocin i innego materiału pochodzenia roślinnego. Pellet podobnie jak inne paliwa tego typu można spalać w kominkach i przydomowych piecach (z podajnikami opału), które są specjalnie przeznaczone do tego typu materiału opałowego. 

Pellet przeważnie jest sprzedawany w postaci brykietu. Sypka biomasa jest brykietowana czyli peletowana na większe elementy. W ciągu godziny zazwyczaj przeciętna peleciarka (maszyna do brykietowania pelletu) produkuje około dwóch ton granulatu. Przy produkcji pelletu należy zachować nieskazitelną czystość trocin, ponieważ drobinki jak np. kamyk mogą uszkodzić matrycę maszyny. Gotowy pellet wygląda tak:

pellet

Pellet w swoim składzie jest mieszanką trocin, czyli odpadów drzewnych (iglastych, jak i liściastych) oraz rolniczych produktów ubocznych takich jak słoma czy siano. Są także egzotyczne wersje tego paliwa wytwarzane z odpadów drzew palmowych, skorupek kokosów, gałęzi i kłód. 

Jeśli chodzi o wartość opałową to pellet przewyższa on brykiet, a drobna struktura umożliwia zautomatyzowanie procesu spalania. Dla przykładu wartość opałowa pelletu wynosi 15-18 MJ/kg, przy czym wartość np. ekogroszku 23-26 MJ/kg, czyli jak widać, pelet jest mniej kaloryczny niż węgiel.

Pellet prócz zastosowania jako paliwo grzewcze, wytwarza się również do:

- pras do produkcji granulowanej karmy zwierzęcej,

- pras do przygotowania krążków do produkcji guzików,

- pras innych do produkcji drobnych granulatów na skalę szeroką,

- zamiennika kociego żwirku, gdyż ma on wówczas przyjemniejszy zapach drewna.

komentarz 23 lutego 2020 przez użytkownika anonimowy
Pellet może i jest ciekawą alternatywą dla węgla i już na pewno ekologiczną bo z biomasy. Ale największą według mnie wadą jest to ze nie trzyma tak żaru, tylko szybko się wypala. Dlatego piece muszą mieć specjalną podpalarkę zamontowaną w picu, żeby od nowa zapalić pellet jak wygaśnie w piecu, gdy dłużej nie pracuje.
komentarz 24 kwietnia 2021 przez użytkownika anonimowy
W sumie to jest opał przyszłości, bo jest tworzony z biomasy więc ekologiczny. Chociaż z drugiej strony jakby wszyscy w Polsce przerzucili się na pellet, to ciekawe czy starczyło by biomasy do jego wyprodukowania.
komentarz 20 maja 2022 przez użytkownika anonimowy
No własnie mnie to najbardziej przeraza w tych piecach. Jak teraz mam na ekogroszek to moge go jeśliu bym chciał zeby był na miał podajnik i ślimak sobie z tym poradzi.

Natomiast jak kupię piec na pelet to tylko tym mogę w nim palić. A z peletem może być różnie, początku był bardzo taniej nawet tańszy od ekogroszku a teraz jak dużo się ludzi na niego przesiada to też drożeje. A jak wiadomo jest robiony z biomasy, a tej też znów nie ma nieskończone ilości.
...